menu   منو خانه گالری تصاویر قوانین سوالات متداول درباره ما تماس با ما مقالات ورود عضویت سبد خرید
11 روش برای مدیریت زمان در زندگی
11 روش برای مدیریت زمان در زندگی

آیا مدیریت زمان در زندگی شخصی خود دارید یا از گذر سریع لحظات شکایت دارید. شاید در محل کار به راحتی نمی توانید فعالیت های خود را با ساعات کاری هماهنگ کنید، یا به عنوان یک خانم خانه دار از صبح تا شب واقعا متوجه گذر زمان نمی شوید که این کمی آزار دهنده است. مدیریت زمان در زندگی به شما این فرصت را می دهد که نه تنها به موقع کار ها را انجام دهید بلکه اوقاتی را هم برای فراغت یا استراحت به خود اختصاص دهید. دقت داشته باشید مدیریت زمان در زندگی هرچقدر بیشتر باشد پیشرفت و موفقیت ها را رقم می زند و هرچه زمان را بیشتر هدر دهید ارزش آن را کمتر درک خواهید کرد که در پی آن متاسفانه به معنی واقعی رشد نمی کنید. اما چه راهکارهایی برای مدیریت زمان در زندگی وجود دارد؟

       1.     قدردان زمان باشیم

هنگامی که قدر ثانیه های عمر را بدانید بابت گذر تک تک ثانیه ها هزینه هایی را باید پرداخت کنید. بهتر است این هزینه را صرف آموزش، ارتقاء، تلاش، استراحت و غیره کنید. به ساده ترین مثال توجه کنید. در پشت چراغ قرمز هستید، گروهی دوست دارند زودتر چراغ سبز شود و گروهی تمایلی به سبز شدن ندارند. همین چند ثانیه یا دقایقی که در ترافیک به سر می برید به جای انکه فکر و ذهن خود را درگیر لحظات آینده کنید کمی در زمان حال باشید و با گوش دادن به موسیقی، آواز خواندن و حتی عباراتی که باعث ایجاد حال خوب در درونتان می شود بپردازید. خواهید دید که حتی ثانی های پشت ترافیک هم لذت بخش هستند.

2.     دزد زمان را پیدا کنید

همینکه نمی دانیم زمان چطور می گذرد مسلما مشغول به کار های غیر ضروری هستیم که در خاطر نمی مانند. کارهایی از قبیل چک کردن شبکه های اجتماعی، صحبت های طولانی با تلفن، دیدار با افرادی که سر زده یا بی موقع مراجعه می کنند و بسیاری دیگر دزد زمان هستند که واقعا گذر زمان را احساس نمی کنید. بهتر است کارهای غیر ضروری را به زمانی دیگر موکول کنید و تا انرژی و حوصله کافی دارید کارهای مهم تر را روبراه کنید. خواهید دید که وقتی بسیاری برای انجام دیگر امورات در اختیار دارید.

3.     هدف گذاری کنید

داشتن هدف باعث می شود انگیزه ای برای حرکت داشته باشید. هدف ممکن است قبولی در آزمون کنکور، استخدامی، رسیدن به موقعیت اقتصادی بهتر، ازدواج با فرد مورد علاقه و غیره باشد که همه در شما همچون موتور محرکی عمل می کند تا انجام کار های بیهوده را کنار بزارید و دم را غنیمت شمارید.

4.     اولیت بندی داشته باشید

همه می دانیم در ابتدای صبح انرژی و شادابی بیشتری داریم و اگر در زمان مناسب از این انرژی استفاده شود بهترین بازخورد ها را دریافت خواهیم کرد. اما چطور؟ بهتر است در ابتدای هر روز یا از شب قبل، لیستی آماده کنید که کار های روز بعد را در آن به ترتیب اولویت نوشته شده است. کارهای دشوار یا سنگین را در ابتدای لیست قرار دهید تا از انرژی اولیه خود استفاده کنید و بالاترین بازخورد ها را داشته باشید.

می توانید مقاله "10 راهکار مهم برای غلبه بر تنبلی و افزایش بازدهی" را مطالعه نمایید

5.     عادت های مثبت ایجاد کنید

شاید عادت به دیدن فیلم های تلویزیونی، گشت و گذار در وب و یا رفتن به خرید داشته باشید. بیایید این بار کمی متفاوت باشید بجای تماشای سریال هایی که بیخود ذهنمان را درگیر می کند کتاب بخوانیم. بجای بازدید از شبکه های اجتماعی لحظاتی را با فرزند یا همسر و والدین بگذرانیم. فیلم ها آموزشی ببینیم و کمی هم به افزایش توانایی هایمان بپردازیم تا روزمان را الکی تلف نکرده باشیم.

6.     زمان های کوتاه را در نظر بگیرید

  بهتر است خود را مقید کنید تا در زمان تعیین شده کار های محوله را انجام دهید در غیر اینصورت برای خود توبیخی در نظر بگیرید و حتما در اعمال آن جدی باشید. تجربه نشان می دهد هرچه برای انجام کاری بیشتر وقت داشته باشید، در انجام آن سهل انگار تر خواهید بود. اگر انجام کار را به لحظات آخر موکول کنید، با استرس و تنش مواجه خواهید شد که برای سلامتی مضر است و واقعا کیفیت انجام کار هم کم خواهد شد.

7.     کار امروز ره به فردا مسپار

شنبه یا همان فردای مشهور و معروف، روز تنبل ها است. روزی که هیچوقت نیامده به انتظارش نشسته اند. اگر امروز قرار است کاری را انجام دهید حتما خود را مقید کنید که در همین روز انجام شود حتی اگر ان کار مورد علاقه شما نیست. بهتر است نسبت به صرف زمان خود متعهد باشید و هر انچه را که با خود وعده کرده اید را عملی کنید. در نظر داشته باشید با این روش مدیریت زمان در زندگی نه تنها کارها به موقع انجام می شود، بلکه هرچه به خود متعهد تر باشید، دیگران نیز در مقابل شما احساس تعهد خواهند کرد. این تعهد می تواند شامل تعهد در روابط، قرار های کاری، اتفاقات روزانه و غیره باشد.

8.     وقت های مرده را شناسایی کنید

مسیر رفت و برگشت محل کار، صف های انتظار طولانی، پشت چراغ قرمز زمان های مرده هستند که بدون توجه تلف می شوند. با همراه داشتن فلش کارت، پادکست های آموزشی کوتاه، خواندن یا گوش دادن به موضوعات مورد علاقه، شنیدن کتاب های صوتی یا اخبار به شما این امکان را می دهند تا همیشه خود را به روز نگهدارید و از تمام لحظات به خوبی استفاده کنید.

9.     تسلط بر زمان استراحت

برای آنکه افکار پراکنده نداشته باشید، زمان هایی برای تفریح، کار، آموزش، همراهی خانواده و غیره در نظر بگیرید و هر یک را در زمان مناسب انجام دهید. اگر در طول هفته دائما درگیر کار هستید حتما تعطیلات آخر هفته ی بی نظیری را برای خود داشته باشید. این آخر هفته کمک می کند تمام تنش های کار و ازدحام شهری را از ذهن خود دور کنید و با آرامش تمام لحظاتی را سپری کنید. زمان استراحت را مدیریت کنید و هرگز این اجازه را به خود ندهید که در زمان کار ذهنتان مشغول برنامه ریزی اخر هفته شود. در لیست اوقات فراغت و کار های روزانه هر چیزی را در سر جای مناسب قرار دهید و به موقع عملی کنید.

10.     خواب خوبی داشته باشید

بهترین زمان برای خواب، شب هنگام است اصلا شب را بیدار نمانید تا روز را در وضعیت کسالت بار و خواب آلوده سر نکنید. خواب شبانه و به موقع کمک می کند از سلامت روان و جسم بهتری برخوردار باشید و در طی روز  مدیریت زمان بهتری داشته باشید. خستگی یکی از عواملی است که تنبلی را به دنبال دارد و متعاقبا تنبلی، فقر را به دنبال خواهد آورد. فقر زمان، فقر فرهنگ، فقر سرمایه، فقر انرژی همه و همه از تنبلی ناشی می شوند پس هوشیار باشید و آگاهانه زندگی کنید.

11.     نظم داشته باشید

اتاق شلوغ، میز نامرتب، خانه ریخته و پاشیده و حتی لباس پوشیدن نامرتب باعث می شود ذهنتان دائما درگیر باشد. انباشتگی ها باعث ایجاد تنش و تشتت ذهن می شوند و به راحتی نمی توانید روی انجام کار ها و مدیریت زمان در زندگی متمرکز شوید. جالب است بدانید یک لامپ در هر ثانیه 50 بار خاموش و روشن می شود ولی ما این اتفاق را نمی بینیم اما سنسور های ذهن این را درک می کنند. پس انباشگی ها حتی اگر در انباری منزلتان باشد یا در کمد لباس و حتی در حیاط خلوت که شما از آن خبر ندارید باعث ایجاد عدم تمرکز و درگیری ذهنی می شود بدون آنکه علت آن را بدانید. شما زمانی آن را مشاهده کرده اید و شاید به یاد نداشته باشید اما ذهن همچنان درگیر آن است تا در زمان مناسب مرتب شود. این عامل باعث می شود با عدم تمرکز مواجه باشید و مدیریت زمان در زندگی برایتان دشوار شود.

توصیه می کنیم به صورت دوره ای هفته ای یا ماهانه به پاکسازی محل زندگی خود بپردازید، لباس های کهنه را دور بریزید، انباری را نظم ببخشید، حیاط خلوت را تمیز کنید، زباله ها را مرتب بیرون از ساختمان بزارید و اجازه دهید نور و هوای تازه در خانه جریان پیدا کند. با این حال با ذهنی باز و حس آرامش می توانید مدیریت زمان زندگی خود را داشته باشید.


رسانه نقره ای حامی تبلیغات کسب و کار شما 


کودک بد اخلاق خود را چطور کنترل کنیم؟ کودک بد اخلاق خود را چطور کنترل کنیم؟
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹