menu   منو خانه گالری تصاویر قوانین سوالات متداول درباره ما تماس با ما مقالات ورود عضویت سبد خرید
رشد کسب و کار در شرایط بد اقتصادی
رشد کسب و کار در شرایط بد اقتصادی

رشد کسب و کار در شرایط بد اقتصادی شاید یک معجزه به نظر برسد که با اوضاع تورم، بیکاری، نرخ ارز و افزایش روز افزون قیمت دلار چطور می توان همچنان رشد کسب و کار داشت. یک مدیر کارآمد قبل از آنکه به شرایط بد اقتصادی برسد پایه های سازمان را استاندارد می ریزد و از قبل خود را برای هر نوع بحران و رکود پیش بینی نشده ای آماده می کند. رشد کسب و کار های بسیاری همانطور که می بینید در دوره قرنطینه (شیوع ویروس کرونا در سال 1398) با افت و حتی توقف روبرو شده است که به هیچ وجه نمی توان از هیچ راهی به درآمد رسید. همچنین برخی سازمان ها که مشغول به فعالیت هستند از اوضاع راضی نیستند و دچار چالش های جدی شده اند. اما مدیران موفق برای رشد کسب و کار در شرایط بد اقتصادی چه می کنند که کمترین خللی را در فعالیت های سازمان خود در این دوران حس می کنند.

در این مقاله قصد داریم گام به گام پیش برویم و از نقطه صفر شروع به فعالیت یک برند صحبت کنیم. خب موارد زیر را باهم دنبال می کنیم:

·         صرف وقت برای کار های مهم

حتما مدیران پر مشغله ای را دیده اید که هیچگاه وقت ندارند و هر بار در زمان مراجعه با درب های بسته مواجه می شوید؟ این افراد دائما در حال پاسخگویی تماس های تلفنی، رفت و آمد و جلسات متفرقه و یا غیر ضروری هستند. اما چه چیزی باعث می شود وقت نداشته باشند یا حتی به قول خودشان وقت کم بیاورند. کارهای غیر ضروری و فوری ممکن است برای هر یک از افراد وجود داشته باشد که با کمی تامل می توان تشخیص داد اگر این فوریت را به زمانی دیگر موکول کنیم در عوض می توانیم به کارهای ضروری بپردازیم. کارهای ضروری که زیاد هم فوری به نظر نمی رسند اما اگر امروز برای آن چاره اندیشی کنید فردا جلوی خسارات بیشتر را می توان گرفت. رشد کسب و کار در شرایط بد اقتصادی معجزه نیست بلکه مهارت و شایستگی مدیران را به نمایش می گذارد.

بعنوان مثال کارمندی با تنبلی و کم کاری باعث ایجاد خسارات در بخش تولید می شود، یا ضعف در حسابداری شرکت را با کمبود هایی روبرو کرده است. در هر دو مورد اوضاع آنچنان هم از نظر عدد و رقم خراب نیست و می توان از آن چشم پوشی کرد. مدیر بخش هربار در مراجعه به اتاق ریاست با ناامیدی برگشته و گزارشات همچنان روی هم تلنبار هستند. با این روند چه انتظاری در دراز مدت از فعالیت و دستاورد های یک سازمان دارید؟ بهتر است در سریع ترین زمان ممکن امورات فوری، مهم و گزارشات دوره ای را به خوبی بررسی کنید و جلوی ضرر را هرکجا بگیرید منفعت است. با این روش در شرایط بد اقتصادی هم با کمبود بودجه و ضرر های پیش بینی نشده روبرو نخواهید بود.

·         راه اندازی وبسایت کسب و کار

بسیاری از سازمان ها در دوره های رکود اقتصادی به سرعت جا می زنند و اقدام به تعدیل نیرو یا تعطیلی موقت می کنند که این امر، صدمات جبران ناپذیری را به درآمد های سازمان وارد میکند. همچنین بسیاری از مدیران تمایل دارند دیده شوند و با فراهم آوردن دفتر و دستک می خواهند اعلان حضور کنند. اما به شما توصیه می کنیم بهتر است به فکر فعالیت آنلاین در حوزه کاری خود باشید. اصلا مهم نیست دفتر فیزیکی دارید یا خیر. می توانید در هر شرایطی به فروش خود ادامه دهید و مشتریان بیشتری از نقاط مختلف داشته باشید. اوضاع بد اقتصادی به ندرت کسب و کار های آنلاین را راکد می کند زیرا اینترنت یکی از ابزار های قدرتمند فروش است که 24 ساعته در اختیار کاربران است و هر خدمت یا محصولی را به یک جستجو ارائه می کند.

رکود های اقتصادی غیر قابل انکار هستند که همچون کوید 19 سراسر دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است. انتخاب با شما است می خواهید بازنده باشید و نا امیدانه به آینده نگاه کنید که چیزی جز شکست نخواهید دید یا اینکه بدون هیچ بهانه جویی و شکایت از اوضاع بهترین اقدام را در شرایط بد اقتصادی کنید و خودی در میان رقبا نشان دهید؟!

امیدواریم رشد کسب و کار در شرایط بد اقتصادی را داشته و همواره در گروه دوم مشغول به فعالیت باشید.

·         کارمندان لایق را برگزینید

در نظر داشته باشید کارهای معمولی را افراد معمولی انجام می دهند که در زمان ها نیاز نمی توان چندان روی آن ها حساب کرد. اما اگر در زمان گزینش کارمندان شایسته و خلاق را استخدام کنید قطعا این کارمند نه تنها باعث ایجاد انگیزه در دیگر کارمندان و حس مثبت و رضایت در مشتریان می شود، بلکه در زمان های مختلف لیاقت و شایستگی هایی از خود نشان می دهد که بعد از مدتی می توانید آن ها را با توجه به توانمندی هایش در جایگاه پرسود تر قرار داد. کارکنان بی انگیزه سبب می شود مشتریان هم تجربه ناخوشایندی از برند شما داشته باشند و رفته رفته فروش کمتری داشته باشید. این اوضاع در شرایط بد اقتصادی هم بدتر از قبل خواهد شد که هیچ راهکاری جوابگوی این ضرر نیست. دقت داشته باشید یک شبه نمی توان رشد کسب و کار در شرایط بد اقتصادی را داشت. ببینید پی ریزی های سازمان را چگونه ریخته اید.

·         استفاده از تمامی منابع و امکانات

انرژی و زمان در سازمان دو بعد مهم برای رشد کسب و کار در شرایط بد اقتصادی اقتصادی است. به راحتی می توانید حداکثر خود توان را صرف کرد و با تلاش شبانه روزی همچون سربازی خستگی ناپذیر، پیروز میدان رقابت در میان سایر رقبا شد. اگر واقعا تمایل دارید حتی در شرایط بد اقتصادی هم رشد کنید پس هیچ بهانه ای در این زمینه پذیرفته نیست حتی اگر کسب و کاری کوچک داشته باشید. اگر در طول روز 8 ساعت کار می کنید ساعات را به 10 یا حتی 12 ساعت افزایش دهید. همچنین افرادی هستند که این ساعات را به 20 ساعت هم افزایش می دهند و وقت و انرژی خود را روی نتایج متمرکز می کنند و تا آن زمان دست از تلاش بر نمی دارند. زمانی کسب و کار شما رقیبان کمتری خواهد داشت که تمام منابع را به خدمت گرفته باشید و بازار را در دست بگرید. اما برتر شدن دلیلی بر توقف و درجا زدن نخواهد بود. چطور می توان جایگاه کنونی در بازار را حفظ کرد و در شرایط بد اقتصادی هم فروش خوبی داشت؟

·         مشتریان بزرگ و خاص بیابید

بهتر است تلاش کنید تا مشتریان بزرگ داشته باشید تا هر بار خرید آن ها از فروش کل ماهانه تان بیشتر باشد. فعالیت های یک برند محبوب، اینگونه انجام می شود. ممکن است فروش کم داشته باشد ولی در زمان فروش با مبالغ بالا و سرنوشت ساز روبرو است. چطور می توان چنین مشتریانی داشت؟ بهتر است در کیفیت کالا و خدمات بهترین ها را به خدمت گیرید تا مخاطبان راضی داشته باشید. برخورد پرسنل با مشتریان بسیار مهم است همچنین نوع پوشش، آرایش و ارائه اطلاعات در درجه اول خبر از اهمیتی می دهد که به مشتری می دهید. مشتریان خاص، خاص پسند هستند پس با افرادی لینک شوید که با یک خرید می تواند مبالغ هنگفتی را برایتان رقم بزنند. مهم نیست اوضاع اقتصادی چطور است یا مشتریان کمتر تمایل به خرید دارند اما افرادی که به صورت عمده و وفار خرید می کنند برگ برنده هر برند است.

·         شناسایی نیاز آینده بازار هدف

اگر می خواهید شانس خود را در رشد کسب و کار در شرایط بد اقتصادی افزایش دهید نیاز های بازار هدف را شناسایی کنید و به دنبال روش هایی برای تامین آن ها در آینده باشید. شرکت اپل هنگامی که اولین آیپد خود را وارد بازار کرد نیاز چندانی به آن احساس نمی شد. اما تا زمان نیاز به خوبی به همگان معرفی شده بود و به راحتی موفق به فروش شد.

البته ناگفته نماند بسیاری از برند های مشهور در بدترین شرایط اقتصادی فعالیت های خود را شروع کردند. هرگز خود را درگیر آمار ها نکنید و به راحتی تسلیم نشوید. اگر فکر می کنید در اوضاع بد اقتصادی موفق نمی شوید مانند آن است که در اوج رونق اقتصادی به این فکر کنید که با استقبال خوبی روبرو نخواهید شد.


رسانه نقره ای با ارائه خدمات حرفه ای در زمینه تبلیغات نمایشگاهی آماده خدمت رسانی به شما همراهان گرامی است که در زمینه های طراحی پوستر، ست اداری، استند، موشن گرافیک و غیره خدمات شایسته ای را ارائه می کند.

"با شما هستیم تا نمایشی جذاب از برند فاخر و حرفه ای خود داشته باشید"


10 تکنیک طلایی برای مدیریت موفق کسب و کار 10 تکنیک طلایی برای مدیریت موفق کسب و کار
۲۴ فروردین ۱۳۹۹