menu   منو خانه گالری تصاویر قوانین سوالات متداول درباره ما تماس با ما مقالات ورود عضویت سبد خرید
کودک بد اخلاق خود را چطور کنترل کنیم؟
کودک بد اخلاق خود را چطور کنترل کنیم؟

در تمام دوران ها پرخاشگری و نافرمانی کودکان بد اخلاق محرز بوده است و این وظیفه پدر و مادر است که اوضاع را کنترل و هوشمندانه رفتار کنند. بهترین روش را برای کنترل کودک بد اخلاق انتخاب کنید و الگوهای مناسب را به وجود آورید تا بدون هیچ تنبیهی ناخودآگاه در او ارزش ها را پایه ریزی کنید. کنترل کودک بد اخلاق مسلما یکی از سخت ترین کار های دنیا است که والدین باید علت ها جستجو و راه حل ها را پیاده سازی کنند. در ادامه همراه ما باشید تا با راهکار هایی که ارائه می دهیم در ایجاد ارتباط و کنترل کودکان بد اخلاق خود موفق عمل کنید.

در نظر داشته باشید کودکان در سنین 1 تا 4 سال به دلیل آنکه تسلط کافی بر گفتار ندارند از این رو بیشتر خواسته ها، اعتراضات، نیاز ها و کمبود ها را با سر و صدا، دعوا، لگد زدن و پرخاش بروز می دهند. در سنین 4 یا 5 سال به بالا کمتر با چنین رفتارهایی کمتر روبرو هستیم و کودک بیشتر بر روی رفتار خود کنترل دارد. برای کنترل کودک پرخاشگر باید راهکار هایی را به کار گرفت تا او را در عملی که مرتکب می شود جریح تر نکنیم بلکه باید متنبه شود و به تکرار آن اصراری نداشته باشد.

  • از مقابله بپرهیزید

بهتر است زمانیکه کودک عصبانیت و تندخویی را رو می کند زیاد با کلمات "بسه دیگه"، "نکن"،"ساکت شو" و غیره استفاده نکنیم. ممکن است در ابتدا کمی سخت به نظر برسد اما در هربار تمرین و تکرار کمی آسان تر خواهد شد. نیازی نیست به خواسته های کودک پرخاشگر تن دهید و کوتاه بیایید فقط کافی است از جملات منفی استفاده نکنید و تا جایی که ممکن است از مقابله با او بر سر موضوع مورد نظر خودداری کنید. سعی کنید بیشتر با ملاطفت از او تقاضای سکوت و آرامش کنید و بجای ممانعت او از انجام کاری بگویید دوست دارید در کاری به مامان کمک کند یا انجام دهد.

  • تماس چشمی بگیرید

هنگامی که از جایگاه بالاتر با او صحبت کنید احساس عجز و ناتوانی خواهد کرد و متوجه خواهد شد داد و فریاد هایش زیاد اهمیت ندارد. در این زمان ممکن است به راهکار های آزار دهنده دیگر دست بزند. بهتر است به اندازه قد او خم شوید یا او را روی سکویی قرار دهید تا در مقابل شما قرار بگیرد. در این زمان می توانید با کودک پرخاشگر بهتر صحبت کرد و همراه با تماس چشمی مناسب در متانت و آرامش کامل با او صحبت کنید و اصلا هم سختگیرانه عمل نکنید. با این حال کودک درک می کند در مقابل شما مورد توجه واقع شده و بهتر به او این فرصت را داده اید تا صحبت کند یا اظهار نظر کند.

  • معلم خوبی باشید

کودک پرخاشگر الزاما از ابتدا پرخاشگر و بد خلق نبوده است بلکه رفتار های نادرست برخی والدین با یکدیگر باعث می شود کودک الگو بگیرد و عینا اجرا کند. مراقب نوع رفتار، لباس پوشیدن، روش های خوردن و نوشیدن و غیره باشید چرا که گیرنده های کودک بسیار هوشمندانه و دقیق عمل می کنند. با مهربانی با کودک پرخاشگر رفتار کنید و روی رفتارهای خود کنترل داشته باشید کودکان انصاف، مسئولیت پذیری و اعتماد به نفس خودشان را از شما یاد می گیرند.

  • از هر موضوعی بازی بسازید

مسواک زدن، حمام کردن، لباس پوشیدن و بسیاری از موارد دیگر از جمله چالش های کودکان بد اخلاق است که در مقابل آن ها بسیار مقاومت می کنند. بهتر است در هر یک از این موارد اسباب بازی یا وسیله ای را فراهم کنید تا کودک را با سرگرم کردن، خنداندن و به هیجان آوردن مشتاق انجام کاری کرد. می توانید در حمام از عروسک یا اسباب بازی های آبی استفاده کنید یا در زمان لباس عوض کردن صدا و موسیقی های مورد علاقه اش را پخش کنید. بهتر است هر کاری را با مصالحه و خوشحال کردن او انجام دهید تا از انجام آن ها بهترین خاطرات و لحظات را به یاد آورند.

  • دوستان و سرگرمی ها را کنترل کنید

 کودک در مهد کودک با دیگران در ارتباط است و رفتار آن ها را الگو قرار می دهد. همچنین در زمان گرفتاری و مشغله های کاری هر نوع برنامه ای را برای او پخش نکنید. نظارت داشته باشید دوستان فرزندتان در مهد کودک چه کسانی هستند و نتایج اخلاقی آموزه ها و برنامه ها چیست؟ بهتر است هر آنچه باعث ایجاد خشنوت و عصبانیت در او می شود را حذف کنید. در صورتی که کودک، بیرون از منزل دچار سرخوردگی شده و میتوان گفتگو کرد با او صحبت کنید و حواسش را پرت کنید و یا در مورد موضوع صحبت کنید. کودکان امروزی از نظر شعور و آگاهی در سطح بالایی قرار دارند بهتر است همچون انسان های بزرگ با او تعامل کنید و به حل مشکل بپردازید قطعا خواهد پذیرفت.

  • حس قدردانی را در او پرورش دهید

قدردانی کردن را به کودکان خود از همان ابتدا بیاموزید و در رفتاری های روزانه خود داشته باشید. هنگامی که کودک را با خود جایی بردید که رفتار شایسته نشان داد حتما او را تحسین کنید و قدردان این رفتار خوبش باشید. کودک را به وجد اورید و با تمام وجود به او افتخار کنید که باعث افتخارتان شده است. با این حال کودک هرچقدر هم پرخاشگر و بد اخلاق باشد با برخورد خوب شما آن را به خاطر خواهد سپرد و در رفتار های خود تغییر رویه می دهد.

  • کودک را مسئولیت پذیر کنید

ممکن است در زمان عصبانیت کودک شما چیزی را بشکند یا خرد کند، بهتر است بدون هیچگونه برخورد فیزیکی و خشونتی از پیامد صدماتی که به بار آورده است او را مطلع کنید. درست کردن یا چسباندن مجدد قطعات را به خودش بسپارید و یا در صورتی که غیر قابل تعمیر است با مهربانی بگویید باید پول هایش را پس انداز کند تا یکی دیگر بخرد و از شما کاری ساخته نیست. با این تنبیه و تنبه کودک به خوبی خواهد دانست هر رفتار اشتباه او پیامد هایی که دارد که باید خودش عهده دار آن باشد.

  • قاطعانه عمل کنید

در تربیت کودک دلسوزی را کنار بگذارید و هر برنامه ای که برای تنبیه او در نظر دارید سریعا اجرا کنید. دقت کنید هرگز در جمع و افراد غریبه با او برخورد نکنید می توانید در مکانی خلوت و دو نفره مساله را به او گوش زد کنید. همچنین در صورتی که پرخاشگری کودک در صورت هشدار شما کمتر نشد از مدت زمان تماشای تلویزیون، پارک یا هر قولی که به وی داده اید کم کنید. کودک بد اخلاق بعد از مدتی می داند هر اشتباه و رفتار نادرست او، محرومیت هایی را به دنبال خواهد داشت که همه چیز به رفتار او با دیگران و دنیای پیرامون بستگی دارد. با این برنامه می توان به راحتی به کودک آموخت آنچه را که مرتکب می شود بازخوردی مستقیم به سمت خودش دارد. هر چقدر عمل مثبت باشد بهترین ها را دریافت خواهد کرد و هرچه رفتارش زشت باشد از سهمیه او کم خواهد شد.

همه بزرگتر ها می دانند کودک بد اخلاق خسته کننده و غیر قابل تحمل است لذا بی ادبی و گستاخی کودک مساله چندان غریبی نیست که از رفتار های او در جمع شرمگین شوید. بهتر است خونسردیتان راحفظ و ذهن کودک را از موضوع اصلی منحرف کنید. می توانید هر چه سریع تر به خانه یا داخل ماشین بروید و کمی او را آرام کنید.

 

رسانه نقره ای حامی طراحی گرافیک و تبلیغات شما در تمام سطوح محیطی و نمایشگاهی است

برای ثبت سفارش و دریافت خدمات تبلیغاتی سیلور رسانه با شماره های تماس ما ارتباط حاصل نمایید


چگونه یک رهبر خوب در کسب و کارمان باشیم؟ چگونه یک رهبر خوب در کسب و کارمان باشیم؟
۰۶ بهمن ۱۳۹۸
11 روش برای مدیریت زمان در زندگی 11 روش برای مدیریت زمان در زندگی
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
7 نکته مهم در مدیریت منابع انسانی با سیلور رسانه 7 نکته مهم در مدیریت منابع انسانی با سیلور رسانه
۲۰ بهمن ۱۳۹۸
10 راهکار مهم برای غلبه بر تنبلی و افزایش بازدهی 10 راهکار مهم برای غلبه بر تنبلی و افزایش بازدهی
۲۸ فروردین ۱۳۹۹