menu   منو خانه گالری تصاویر قوانین سوالات متداول درباره ما تماس با ما مقالات ورود عضویت سبد خرید
10 راهکار مهم برای غلبه بر تنبلی و افزایش بازدهی
10 راهکار مهم برای غلبه بر تنبلی و افزایش بازدهی

برای غلبه بر تنبلی شاید بارها و بارها برنامه ریزی کرده باشید اما هر بار در نیمه راه یا همان ابتدا شکست خورده اید. چرا موفق نمی شویم و هرچقدر تلاش میکنیم غلبه بر تنبلی سخت تر می شود؟ در ابتدا باید نگاهی بیاندازید به دستورالعمل هایی که برای غلبه بر تنبلی دنبال می کنید؟ آیا استاندارد ها را دنبال می کنید و مطابق با نوع شخصیت خود و وضعیت کنونی تصمیم می گیرید؟ آیا از کاربردی بودن راهکار ها اطمینان دارید؟ جای هیچگونه نگرانی نیست در این مقاله قاصد داریم 10 روش برای مقابله با تنبلی را به شما ارائه کنیم تا بهتر بتوانید در شرایط مختلف بازدهی خود را افزایش داده و بهترین دریافت ها را داشته باشید.

قبل از ارائه راهکار های غلبه بر تنبلی ابتدا باید تعریفی از تنبلی داشته باشیم. چرا احساس تنبلی و کرختی می کنیم وقتی می خواهیم کاری را شروع کنیم؟ اول از همه ببینید آیا علاقه ای نسبت به آن کار دارید؟ آن کار در حد توان شما است؟ یا نه! در همه زمینه ها چنین عمل می کنید؟ یا اینکه فقط در برخی موضوعات خاص و مشابه تنبل می شوید؟ اگر در هر صورت انجام کارها را به زمانی دیگر موکول می کنید باید با عرض پوزش به اطلاع برسانیم که شما تنبل هستید. در واقع هرگونه عدم فعالیت فیزیکی را محققان تنبلی می نامند. انسان های تنبل زمانیکه به وسیله ای احتیاج دارند که دور از دسترسشان است، قطعا نسبت به آن احساس بی نیازی خواهند کرد. در ادامه علل تنبلی و راهکار های مقابله با آن را ارائه خواهیم کرد.

1.     غذای مناسب مغز

درست است که مغز جرم کمی دارد، اما بیشتر از دیگر اعضای بدن نیاز به مواد مغذی دارد. از این رو اگر در طول روز از میوه، سبزیجات تازه و غذاهای سالم استفاده نمی کنید قطعا مغزتان دستورالعمل ها را درست اجرا نمی کند و انرژی خود را کمتر مصرف می کند تا به همه فعالیت های خود بتواند رسیدگی کند که به دنبال این اتفاق، توانایی و عملکردش کاهش می یابد.

2.     سنجش توانایی ها

انجام کاری را بر عهده می گیرید و با تمام قوا به سمت آن می روید اما پس از مدتی نا امید و سرخورده باز می گردید و از ادامه کار منصرف می شوید. علت چیست؟ آیا کاری که انتخاب کرده اید در حد توانایی ها و مهارت های فردی شما است؟ در نظر داشته باشید، کار هایی را انتخاب کنید یا بر عهده برگیرید که توانایی انجام آن را داشته باشید. با این حال انگیزه و شوق انجام آن نیز در شما پیدا خواهد شد و همه توان خود را در انجام آن بکار خواهید گرفت. شاید واقعا تنبل نیستید و تنها از استعداد های خود غافل مانده اید. کمی با تامل و دقت بیشتر فعالیت های مورد نظر را انتخاب کنید بی شک موفق خواهید شد.


3.     همنشینان خوبی داشته باشید

با چه افرادی در ارتباط هستید؟ در صورتی که با افراد پر تلاش و سخت کوش در ارتباط هستید قطعا میانگین عملکرد آن افراد شما خواهید بود. اگر با افراد خوشگذران و بی خیال همراه هستید شما نیز در انجام بسیاری از امورات سهل انگار خواهید شد. تنبلی همچون مرضی مسری است. در صورتی که با افراد تنبل همنشین باشید شک نکنید شما نیز از آن ها تاثیر خواهید پذیرفت. بیاد دارم دوستانی داشتم که دائما سرگرم مهمانی های مختلف و دور همی های شبانه بودند. مدتی را با آن ها می گذراندم، رفته رفته دیدم از کار و زندگی عقب ماندم و تنبلی جرئی از شخصیتم شده بود. کم کم کار و فعالیت را از سر گرفتم و دوستان جدیدی انتخاب کردم و با فعالیت در محیطی همراه با رقابت و رفاقت سالم موفق شدم بسیاری از اهدافم را محقق کنم. تاثیر همنشین را جدی بگیرید و هم اکنون تحلیل کنید با چه افرادی در ارتباط هستید. در صورتی که نیاز به تجدید نظر است فورا اقدام کنید و لحظه ای درنگ جایز نیست.

4.     سنگ بزرگ را انتخاب نکنید

بزرگان ما با بصیرتی که داشتند همواره می گفتند سنگ بزرگ نشانه نزدن است. قبل از شروع به هر کاری بررسی های لازم را انجام دهید ببینید کار مورد نظر چه سختی هایی به دنبال دارد؟ آیا در حد توانایی های شما است؟ مطمئن باشید اگر کار بیش از حد دشوار باشد خیلی راحت دست از آن می کشید و باز همان فرد سابق می شوید. همچنین تا قبل از اینکه وارد کاری نشده اید در مورد آن عجولانه قضاوت نکنید. گاه ترس از انجام یک کار از خود کار بزرگتر است. برای غلبه بر تنبلی باید خود را در ورطه آزمایش قرار دهید و پا در دل ترس ها بگذارید تا بدانید در نهایت چند چند هستید با خود.

5.     تفریح و استراحت

گاه افراد در برحه زمانی خاص دچار کسالت و بی انگیزگی می شوند که چنین عملکردی در آن ها بی سابقه بوده است. کمی بررسی کنید ببینید چه عواملی در آن دخیل هستند. آیا دائما در حال فعالیت و تلاش هستید و کمتر به تفریح و استراحت می پردازید؟ کمی به خود تنفس و وقت آزاد بدهید تا ریکاوری شوید و با انرژی بیشتر کار ها را از سر بگیرید. برنامه ای بریزید تا در زمان های مشخص به سفر بروید تا اعتدال رعایت شود و در سلامت و امنیت کامل روان به سر ببرید.

6.     افسردگی عامل تنبلی

در برخی موارد نه کار عامل تنبلی است نه توانایی های فرد، اما حکایتی که میان می آید حکایت دست شکسته و دل شکسته است. فردی که افسرده است به راحتی نمی تواند به کار تن در دهد با وجودی که هیچ انگیزه ی اهمال و تنبلی در کار نیست ولی ناخودآگاه میل به کار کردن در وجود این افراد از بین می رود. اگر چنین فردی هستید توصیه می کنیم با مراجعه به مشاوران حرفه ای علت را ریشه یابی کنید و به زندگی عادی و پر نشاط خود بازگردید که حال خوش و زندگی خوب قطعا حق شما است.

7.     برنامه ریزی و اولویت بندی کارها

در نظر بگیرید روز خود را شروع کرده اید و تا ساعت ها همچنان بی هدف و سر در گم به دور خود می چرخید و هیچ کاری را پیش نبرده اید. بهتر است در ابتدای روز وظایف خود را از بزرگترین کار ها تا کارهای کوچک و جزئی برنامه ریزی کنید تا انرژی اولیه ای را که در تن دارید صرف کار های سنگین تر کنید. همچنین کمی در کار ها سرعت عمل داشته باشید و خود را مقید کنید تا زمان مقرر همه کار ها انجام شده باشد. می توانید در برنامه خود برای غلبه بر تنبلی تایم هایی را برای استراحت و ریلکس کردن قرار دهید تا خستگی کار های پشت سر هم عامل بی انگیزگی و دلزدگی نشود.

8.     شفاف سازی اهداف

نداشتن هدف عاملی است که باعث می شود حتی برای شروع یک روز هم انگیزه کافی نداشته باشید. بهتر است اهداف خود را روی کاغذ بیاورید و ببینید برای رسیدن به آن ها چه باید کرد؟ مهم نیست از کجا شروع می کنید، همینکه استارت را می زنید باید به شما تبریک گفت. می توانید از کار های کوچک و بی دردسر تر شروع کنید تا کم کم با قوا و انگیزه بیشتر اقدام به انجام کارهای بزرگتر و مهم تر کنید.


9.     کارهای تیمی

اگر به تنهایی میل به انجام کاری را ندارید، حتما در کارهای تیمی شرکت کنید و از انرژی و لحظات شاد استفاده کنید تا بازدهی بیشتری داشته باشید. برای آنکه در کارهای گروهی بازدهی بالایی داشته باشید دائما با دوستان و همکاران خود در ارتباط باشید و حتی برای انجام کار ها راهکار بگیرید و به دیگران نیز در حل مسائل کمک کنید. با این روش به تنهایی مجبور نخواهید بود کار ها را انجام دهید و می توانید به راحتی انگیزه حرکت بیابید تا بر تنبلی خود غلبه کنید.

پیشنهاد می کنیم 10 تکنیک طلایی برای مدیریت موفق کسب و کار  را مطالعه کنید


10.  مسئولیت سازی کنید

گاه افراد استعداد، زمان، امکانات و انگیزه کافی برای انجام کار ها را دارند اما گاهی با سرعت کمی پیش می روند به این دسته از افراد توصیه می کنیم برای غلبه بر تنبلی حتما یکی از دوستان یا همکاران خود را در جریان شروع کار جدید قرار دهند تا هراز گاهی آماری از چگونگی پیشرفت کار ها بگیرند و همچون موتور محرک عمل کنند. اما قبل از هر چیز د نظر داشته باشید بهتر است صبح زود فعالیت های خود را شروع کنید و شب ها زودتر بخوابید با این روند می توانید خواب به موقع و کافی داشته باشید، در سکوت کار کنید.

 

رسانه نقره ای همواره بهترین ها را برایتان آرزومند است

در صورت نیاز به مشاوره های تبلیغاتی و فروش می توانید با ما تماس بگیرید


چگونه یک رهبر خوب در کسب و کارمان باشیم؟ چگونه یک رهبر خوب در کسب و کارمان باشیم؟
۰۶ بهمن ۱۳۹۸
7 نکته مهم در مدیریت منابع انسانی با سیلور رسانه 7 نکته مهم در مدیریت منابع انسانی با سیلور رسانه
۲۰ بهمن ۱۳۹۸
کودک بد اخلاق خود را چطور کنترل کنیم؟ کودک بد اخلاق خود را چطور کنترل کنیم؟
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
11 روش برای مدیریت زمان در زندگی 11 روش برای مدیریت زمان در زندگی
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹