menu   منو خانه گالری تصاویر قوانین سوالات متداول درباره ما تماس با ما ورود عضویت سبد خرید
معرفی خروجی و فرمت های گرافیکی مختلف
معرفی خروجی و فرمت های گرافیکی مختلف

برای یک گرافیست شناخت فرمت های گرافیکی مختلف امری ضروری است که بداند در هر پروژه چه نوع فرمت یا خروجی را باید داشته باشد. شناخت فرمت ها کمک می کند تا تصاویر را با کیفیت بالاتر داشته باشید و خروجی نیز در بهترین شکل ممکن ارائه می شود. اینک رسانه نقره ای معرفی خروجی و فرمت های گرافیکی مختلف را خواهد داشت تا سهمی در افزایش اطلاعات شما همراهان همیشگی داشته باشد.

قبل از هر چیز اجازه دهید شما را با انواع تصاویر که در دو دسته تقسیم بندی می شوند آشنا کنیم. تصاویر در دوسته پیکسلی و وکتوری دسته بندی می شوند که هر یک نرم افزار کاربردی خاص خود را دارد. اما چه تفاوتی میان این دو گروه است؟
  1. تصاویر پیکسلی به تصاویری از قبیل تصاویر دوربین های عکاسی، تصاویر موبایل و بسیاری از عکس هایی که به تو رایج گرفته می شود.به واقع تصاویر پیکسلی از پیکسل های فراوان تشکیل می شود که متاسفانه هنگام تغییر سایز و اعمال تغییرات امکان پایین آمدن کیفیت عکس بسیار زیاد است که این را زمانی متوجه می شودی که روی خروجی گرافیکی زوم کنید.
  2. اما دسته دوم که با نام تصاویر وکتوری یا برداری معروف هستند بر اساس بردار شکل گرفته اند و دیگر پیکسل سهمی در تشکیل آنها ندارد. با این حال این تصاویر را هر چقدر هم که کوچک یا بزرگ کنید بدون افت کیفیت خواهند ماند.

فرمت های پرکاربرد تصویری

فرمت JPEG :

به طور معمول این فرمت را بسیار دیده اید و یکی از پر مخاطب ترین فرمت های گرافیکی تصاویر است که آن را تحت عنوان JPEG یا JPG دیده اید. از این فرمت می توان در گرفتن خروجی تصاویر چاپی، دیجیتال و تصاویر تحت وب استفاده کرد. مهم ترین ویژگی هایی که این نوع تصاویر دارند:
  1. پر مخاطب ترین فرمت گرافیکی
  2. کاهش حجم و فشرده سازی عکس های باکیفیت
  3. کاهش کیفیت عکس
  4. امکان گرفتن خروجی با فرمت گرافیکی JPEG بر طبق کیفیت و میزان فشرده سازی تصویر
نکته مهم آنکه در نظر داشته باشید هر بار که این تصویر را ذخیره سازی می کنید به همان میزان از کیفیت آن کم نخواهد شد. ممکن است در یک گاه بگویید حجم که تغییری نکرده است، صحیح، اما آنچه قابل توجه است کیفیت عکس است نه حجم آن. سیلور رسانه توصیه می کند از اولین نسخه ذخیره شده عکس یک بک آپ بگیرید تا در صورت نیاز به تغییرات و گرفتن خروجی مجدد با افت کیفیت مواجه نشوید.
زمانی که می دانید ممکن است بارها با عکس مورد نظر سروکار داشته باشید، توصیه می کنیم فایل اصلی را در فرمت گرافیکی Tiff داشته باشید. ایرادی که می توان به خروجی گرافیکی Tiff وارد کرد:
  • حجم فایل های Tiff قابلیت لود و باز شدن زمانبر تری از فرمت JPEG دارند.
  • سرعت پردازش پایین تر
  • و در نهایت قابلیت انتقال تصاویر به کندی انجام می شود.
تصاویری که با دوربین های عکاسی گرفته می شود با فرمت JPEG هستند که حتی قبل از انتقال به کامپیوتر کمی فشرده سازی می شوند.

فرمت Tiff :

بسیاری از طراحان گرافیک، چاپخانه ها و انتشاراتی ها با این خروجی گرافیکی سر و کار دارند که فشرده سازی با این فرمت، افت کیفیت کمی را خواهد داشت. دقت داشته باشید در طراحی سایت هرگز از این فرمت به دلیل کیفیت آن استفاده نکنید، زیرا دیر لود شدن تصاویر با فرمت Tiff باعث می شود سرعت بارگذاری سایت نیز کاهش یابد. از طرفی سایت ها از این فرمت پشتیبانی نمی کنند.
نرم افزار فوتوشاپ یکی از ابزار های تخصصی گرافیکی است که فایل های Tiff را پشتیبانی می کند. جالب آنکه فرمت Tiff برای تصاویر 16 بینی کارآیی دارد که بر پایه مود رنگی CMYK اما فرمت گرافیکی JPEG از تصاویر 8 بیتی است که پایه آن RGB است.


فرمت GIF :

کیف را بیشتر به عنوان پسوند تصاویر متحرک می شناسیم که از آن در بسیاری از شبکه های اجتماعی، سایت ها و طراحی های گرافیکی استفاده می شود. اما این خروجی گرافیکی کاربرد های دیگری دارد که به شما این امکان را می دهد تا تصاویر را ذخیره سازی کنید. ایرادی که متوجه این فرمت گرافیکی است کیفیت پایین تصاویر آن است که محدوده رنگی خاصی را در بر می گیرد. هر چند با توجه به قابلیت فشرده سازی Gif این کیفیت طبیعی است که مهم ترین ماربرد آن را، ایجاد تصاویر متحرک و انیمیشن های کم حجم در فضای وب نموده است. می توانید تنظیماتی را بر روی تصاویر و فیلم ها در زمینه حالات، افکت ها و سرعت اجرا و غیره اعمال کنید.

فرمت PNG :

شاید به جرات بتوان گفت پس از Gif می توان از فرمت محبوب و پر مخاطب Png بیشترین بهره وری را داشت. این خروجی گرافیکی با مزایایی که دارد بهترین جایگزین برای خروجی های گرافیکی Gif هستند که در فضای وب به وفور استفاده می شود. در نظر داشته باشید هرگز نمی توان از فرمت گرافیکی Png انتظار ارائه تصاویر متحرک را داشته باشید، تنها مزیتی که این نوع تصاویر دارند حالت Transparent آن است که به راحتی در هر کجا قابل کاربرد است. همچنین مزیتی که خروجی Png نسبت به JPEG دارد نمایش تصویر اصلی بدون زمینه است. اما طراحان گرافیک در نظر داشته باشند این فرمت مود رنگی CMYK را پشتیبانی نمی کند.

فرمت BMP :

به این نوع فرمت بیت مپ نیز گفته می شود که از گروه تصاویر پیکسلی هستند. اما نکته حائز اهمیت آنکه حجم و کیفیت تصاویر بدون فشرده سازی در بالاترین حد ممکن باقی خواهد ماند. می توان فرمت و خروجی گرافیکی BMP را جایگزین مناسبی برای تصاویر JPEG یا PNG معرفی کرد اما با این تفاوت که نمی توان از آن ها در وبسایت استفاده کرد. طراحان گرافیک به دلیل کیفیت عالی و قابلیت ادیت عکس از این نوع فرمت استقبال می کنند و برای گرفتن خروجی های گرافیکی که نیاز به پرینت و چاپ دارند مورد استفاده قرار می دهند.


فرمت PSD :

برای انجام طراحی های گرافیکی بسیاری از طراحان، چاپخانه ها و غیره از این فرمت استفاده می کنند. فرمت PSD مانند دیگر تصاویر بدون نرم افزار فوتوشاپ و نرم افزار های ادوبی قابل مشاهده نیستند. می توان با استفاده از PSD، تصاویر را به صورت لایه باز همراه با قابلیت ویرایش در محیط فوتوشاپ داشت که تمام بخش های یک طرح در آن مجزا از یکدیگر هستند.

فرمت SVG :

اگر دستی در طراحی سایت دارید قطعا خروجی گرافیکی SVG را به خوبی می شناسید. این فرمت از نوع برداری است که ایده آل ترین تصاویر گرافیکی با کیفیت تحت وب را به شما می دهد. بسیاری از برنامه نویسان و گرافیست های سایت از آن به دلیل کیفیت بالای تصاویر در سایز های مختلف استفاده می کنند. فرمت SVG بر پایه XML است که نزدیکی زیادی به HTML دارد از این رو در اینترنت و وب استفاده از آن امکان پذیر است. طراحان دقت داشته باشند از این فرمت گرافیکی نمی توان در فوتوشاپ که یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای گرافیکی است استفاده کرد که از معایب آن بشمار می رود.

فرمت AI :

ایلاستریتور یکی از محبوب ترین نرم افزار های گرافیکی است که خروجی گرافیکی آن AI است. تصاویر فرمت گرافیکی AI برداری بوده که تصاویر را می توانید به صورت لایه باز در این نرم افزار داشته باشید. از طرفی فرمت EPS نیز در ایلاستریتور قابل نمایش است که به آسانی می توان این فرمت را در فوتوشاپ نیز وارد کنید.

فرمت CDR :

کورل دراو فرمت گرافیکی CDR که برداری است را پشتیبانی می کند. ایلاستریتور و کورل هر دو از نوع برداری هستند که کاربرد های مشابهی نیز دارند. خروجی گرافیکی کورل علاوه بر CDR، PDF نیز می باشد که به راحتی بتوان تصاویر را در کامپیوتر مشاهده کرد. از جمله معایب این فرمت می توان به خروجی نسخه های مختلف کورل دراو اشاره کرد که نسخه های بالاتر، از خروجی نسخه های پایین تر پشتیبانی نمی کنند.


موشن گرافیک، کاربرد و ویژگی های مفید آن موشن گرافیک، کاربرد و ویژگی های مفید آن
۲۵ اسفند ۱۳۹۸
رول آپ استند نمایشگاهی چیست؟ مزایا و کاربرد رول آپ رول آپ استند نمایشگاهی چیست؟ مزایا و کاربرد رول آپ
۰۹ فروردین ۱۳۹۹
سفارش بج سینه و تندیس در تهران سفارش بج سینه و تندیس در تهران
۲۴ اسفند ۱۳۹۸
هر آنچه درباره چاپ دیجیتال باید بدانید هر آنچه درباره چاپ دیجیتال باید بدانید
۲۴ اسفند ۱۳۹۸
طراحی و چاپ بروشور در تهران با سیلور رسانه طراحی و چاپ بروشور در تهران با سیلور رسانه
۲۴ اسفند ۱۳۹۸