menu   منو خانه گالری تصاویر قوانین سوالات متداول درباره ما تماس با ما ورود عضویت سبد خرید
طراحی ست اداری استاندارد در سیلور رسانه
طراحی ست اداری استاندارد در سیلور رسانه
بسیاری از ارگان ها و سازمان ها برای ایجاد ارتباط و تعامل با یکدیگر نیاز به طراحی ست اداری دارند. ست اداری که شامل سربرگ، پاکت نامه، کارت ویزیت، برگه یادداشت، کاور سی دی و کارت پرسنلی در صورت نیاز است. در واقع می توان گفت این ابزار قدرتمند بخشی از هویت بصری برند است که بین سازمان ها و افراد به خوبی شناخته شده است. برای طراحی ست اداری استاندارد باید قوانین آن را به خوبی شناخت تا با توجه به خواسته برند طراحی صورت گیرد. سیلور رسانه در این مقاله در مورد طراحی ست اداری استاندارد بیشتر توضیح خواهد داد. با ما تا پایان بمانید.

نکات مهم در طراحی ست اداری استاندارد

 1. در نظر داشته باشید بهترین رنگ برای طراحی ست اداری، رنگ های سازمانی است که می تواند در شناخت و معرفی برند به دیگر ارگان و سازمان ها کمک کند.
 2. برای انتخاب رنگ سازمانی در طراحی، حتی الامکان از یک رنگ (شناخته شده ترین رنگ سازمان) استفاده کنید. بهتر است از گرادینت در چاپ تحریر ست اداری استفاده نکنید زیرا چاپ مات این نوع کاغذ، چهره زیبایی به طراحی نخواهد داد. در صورت ضرورت، نهایتا می توانید از دو رنگ در ست اداری استفاده کنید که مکمل یکدیگر باشند.
 3. هر یک از المان هایی که می خواهید در ست اداری درج کنید بهتر است اندازه آن از دو یا سه سانتی متر بیشتر نشود.
 4. از فضای طراحی بگونه ای مفید استفاده کنید و طراحی هدر و فوتر سربرگ جای زیادی را اشغال نکنند.
 5. سیلور رسانه توصیه می کند در طراحی ست اداری استاندارد دقت داشته باشید، فونت های طراحی از سایز 9 بیشتر نشود، زیرا از ظرافت و زیبایی طرح کاسته خواهد شد.
 6. در برش چاپ ممکن است کمی خطا وجود داشته باشد، لذا توصیه می شود هنگام طراحی حاشیه امن را در نظر بگیرید تا در صورت بروز هرگونه خطایی بخش های اصلی طرح و متون حفظ نشود.
 7. برخی طراحان برای درج توضیحات سربرگ از رنگ های مختلف استفاده می کنند، که کاری غیر حرفه ای است. رنگ نوشته ها را بهتر است مشکی انتخاب کنید تا استایل رسمی و استاندارد سربرگ حفظ شود.
 8. برای استفاده بهینه و افزایش زیبایی طرح می توانید در هر دو طرف برگه طراحی را داشته باشید. از این رو می توان برای سربرگ، برگه یادداشت و دیگر اوراق اداری نیز از این روش استفاده کرد.
 9. جایگذاری لوگو در سربرگ فارسی و انگلیسی در قسمت چپ یا راست به درستی انتخاب شود و اندازه آن زیاده از حد بزرگ یا کوچک نباشد.
 10.  همانطور که می دانید از سال 2018 طراحی های فلت به بازار طراحی گرافیک ارائه شد که با استقبال گسترده ای روبرو بود. برای طراحی ست اداری استاندارد می توان از این نکته برای زیبایی و خوانایی طراح استفاده نمود.
 11. در بهترین حالت می توان گفت با کیفیت ترین ست اداری آن است که در نرم افزارهای برداری طراحی شود.
 12. طراحی ساده، اطلاعات خلاصه و مفید و رنگ های اندک کمک می کنند تا ست اداری سازمان یا شرکت مورد نظر منحصر به فرد شود.

اهمیت طراحی ست اداری سازمان

طراحی ست اداری از جمله فرایند های پر اهمیت است که در بالا به نکات مهم در طراحی اشاره کرده ایم. در واقع می توان گفت ست ادرای نماینده یک سازمان است که هر چه بی نقص و منعطف تر طراحی شده باشند حرفه ای تر به نظر می رسند. آنچه که در طراحی ست اداری اهمیت دارد لوگو و آرم سازمانی است که از یک برند به چشم می خورد که حتما باید در بخشی از ست اداری قرار گیرد که وضوح و دید خوبی داشته باشد.
استفاده از ست اداری از آن جهت حائز اهمیت است که اوراق اداری و کاغذی شرکت را یکپارچه و همسو می سازد. برند سازی تنها با طراحی لوگو و ارائه خدمات اتفاق نمی افتد، بلکه آنچه که به یک برند اقتدار و شهرت می بخشد هویت سازمانی هدفمند است که برند را در هر کجای دنیا متمایز معرفی می کند. پس بهتر است ست اداری سازمان ها متفاوت از یکدیگر بوده و هیچگونه مشابهتی با دیگری نداشته باشد.

چرا نیاز به ست اداری داریم؟

همانطور که گفته شد ست اداری بخشی از هویت بصری سازمان است که نقش مهمی در معرفی برند دارد. اما با این حال ممکن است برخی سازمان ها چندان اهمیتی یه آن ندهند و از داشتن آن امتناع کنند. در نظر داشته باشید بسیاری از مکاتبات اداری توسط ست اداری انجام می شود که تعامل و ارتباطات سازمان ها را شکل می دهد. در واقع مکاتبات، زبان رسمی ارگان ها بوده که از دیرباز تا کنون برقرار است. سیلور رسانه در این زمینه با ارائه توضیحات بیشتر به شما خواهد گفت چرا نیاز به ست اداری استاندارد داریم.

مکاتبات اداری در قالبی رسمی

سربرگ ها از جمله مهم ترین اقلام ست اداری محسوب می شود که می توان تمامی متون و تصاویر را با استفاده از آن به مخاطب ارائه داد. با این حال هرگز نمی توان از یک برگ A4 یا A5 ساده انتظار داشت جدی گرفته شود یا مورد اهمیت باشد. این نوع نامه نگاری کاملا غیر رسمی و معمولی است که مطالب مندرج در نامه را کم ارزش جلوه می دهد.

ارتقاء هویت بصری سازمان

هنگامی که یک نامه اداری به دیگر ادارات ارسال می شود، نه تنها به عنوان حامل پیام در نظر گرفته می شود، بلکه پشتیبان و معرف نام تجاری نیز خواهد بود. از این رو در طراحی ست اداری این هویت بصری سازمان است که می تواند خوش بدرخشد و رسالت سازمان را به خوبی به انجام برساند.

ایجاد دسترسی های سریع

وجود مشخصاتی از قبیل آدرس، شماره تماس، وبسایت، شبکه های اجتماعی و غیره در طراحی ست اداری این امکان را به مخاطب می دهد تا در صورت نیاز دسترسی سریع را داشته باشد. ممکن است نوشتن آدرس و شماره های تماس همیشه برای افراد مقدور نباشد تا شما را به خاطر بسپارند اما آنچه شما را ماندگار می سازد درج این مشخصات در ست اداری (سربرگ – پاکت نامه – کارت ویزیت – برگه یادداشت) است.

جلوگیری از کپی برداری و حفظ امنیت

هنگامی که قراردادی بین طرفین در برگه های ساده مکتوب و امضا شود هیچ بعید نیست که بعد ها با سوء استفاده افرادی مورد جعل و کپی برداری قرار گیرد. لذا توصیه سیلور رسانه آن است از طراحی ست اداری غافل نمانید و مکتوبات خود را در سربرگ های خاص سازمان مهر و امضا کنید. بسیار دیده شده است که نامه های جعلی و کپی شده، پایه های سازمان یا برندی را سست کرده و اثبات جعلی بودن آن کار دشواری بوده است. اگر می خواهید امتیاز یک قرارداد را از آن خود کنید بهتر است نامه ها در سربرگ و پاکت مخصوص به خود قرار گیرند تا به اعتبار و ارزش قرارداد بیافزاید.

جلب اعتماد و توجه مخاطب

همواره نامه هایی در اولویت مطالعه و بررسی قرار دارند که نام و نشانی از سازمان های مربوطه داشته باشند. با این حال در این زمینه شانس کمتری برای فرصت مطالعه پاکت های نامه معمولی وجود دارد. استند رسانه به شما کمک خواهد کرد در میان صد ها نامه اداری به خوبی ظاهر شوید و معرف برند تجاری خود باشید در حالی که اطمینان و اعتماد مخاطب را در همان ابتدای امر جلب نمایید.
بنابراین با توجه به مزیت هایی که برای ست اداری گفته شد قطعا اکنون به خوبی می دانید با ست اداری می توان در تعاملات سازمانی موفق ظاهر شد. سیلور رسانه طراحی و چاپ ست اداری را با کیفیت هرچه تمام و با استفاده از دستگاه های چاپ مردن روز دنیا انجام می دهد که نتیجه دلخواه و مطلوب را ارائه خواهد کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.


هر آنچه در مورد طراحی گرافیک باید بدانیم هر آنچه در مورد طراحی گرافیک باید بدانیم
۲۴ اسفند ۱۳۹۸
رول آپ استند نمایشگاهی چیست؟ مزایا و کاربرد رول آپ رول آپ استند نمایشگاهی چیست؟ مزایا و کاربرد رول آپ
۰۹ فروردین ۱۳۹۹
9 نکته مهم در طراحی پوستر تبلیغاتی موفق 9 نکته مهم در طراحی پوستر تبلیغاتی موفق
۰۴ فروردین ۱۳۹۹
سفارش بج سینه و تندیس در تهران سفارش بج سینه و تندیس در تهران
۲۴ اسفند ۱۳۹۸
چاپ افست در سیلور رسانه و کاربرد های آن چاپ افست در سیلور رسانه و کاربرد های آن
۰۶ فروردین ۱۳۹۹