menu   منو خانه گالری تصاویر قوانین سوالات متداول درباره ما تماس با ما مقالات ورود عضویت سبد خرید
هر آنچه در مورد طراحی گرافیک باید بدانیم
هر آنچه در مورد طراحی گرافیک باید بدانیم

طراحی گرافیک (Graphic Design) علم طراحی حروف، تصویرسازی و عکاسی و چاپ است که هدف آن ارائه اطلاعات یا آموزش مفاهیم مختلف است. هدف اصلی طراحی گرافیک برقراری ارتباط بصری است. در واقع کار گرافیکی، دیزاین حل مسئله از راه استفاده از تایپ، فضا، تصویر و رنگ است. طراحی گرافیک یک فرآیند خلاقانه است که با تلفیق تکنولوژی و هنر همراه است و هدف آن برقرای ارتباط بین ایده ها می باشد. در این حرفه طراح با مجموعه ای از ابزارهای ارتباطی متنوع سروکار دارد تا در نهایت بتواند پیامی را از فرستنده به مخاطبان انتقال دهد. این روز های از طراحی گرافیک در تبلیغات، زیبا سازی تصاویر شخص، طراحی پوستر های اطلاع رسانی، کتاب و مجلات غیره بهره مند می شود که در آن در هیچ شاخه کاری و فعالیت اجتماعی محدودیتی نیست.  با سیلور رسانه همراه باشید.

یک طرح گرافیکی می تواند شامل نشانه هایی مثل حروف الفبا یا علائم جاده ای یا امثال آن باشد. این فعالیت حرفه ای است که وظیفه ی آن ساخت علائم و شکل دهی به آن ها بر روی یک سطح برای انتقال یک ایده می باشد. پس می توان گفت که گرافیک هنر ترسیم و نگاشتن است. در این مقاله از سیلور رسانه تصمیم داریم تا هر آنچه در مورد طراحی گرافیک باید بدانیم را برایتان شرح خواهیم داد. 

کاربردهای علم گرافیک

اولین کاربرد طراحی گرافیک برای معرفی یا شناسایی الگوهای مختلف است.

·         بیان این که طراحی گرافیک چیست؟ یا متعلق به کجا می باشد؟ مثل علائم ساختمانی، تابلو و برچسب روی بسته بندی ها.

·         دومین کاربرد طراحی گرافیک، طراحی اطلاعات در زمینه ی اطلاع رسانی و آموزش است و رابطه ی یک چیز را با یک چیز دیگر از حیث جهت، موقعیت و مقیاس، مشخص می نماید و از نمونه های این کاربرد می توان به نقشه و نمودار اشاره کرد.

·         کاربرد دیگر طراحی گرافیک ایجاد تمایز بین این دو مورد است. یعنی نمایش و تبلیغ  پوستر و آگهی که هدف آن جلب توجه مخاطب و ماندگار کردن یک پیام است. پس می توان گفت که طراحی گرافیک در بردانده ی نوعی زبان با طراحی های متفاوت و با الفبایی پیوسته در حال گسترش است.

اصلی ترین علت اهمیت طراحی گرافیک تاثیر گذاری بالای آن در مخاطب است. این میزان تأثیر گذاری در ابعاد کوچکی مانند فروش یک کالا و یا در ابعاد بزرگتری مانند تبلیغ یک سازمان بین المللی بعنوان یک سازمان معتبر، وابسته به محتوی موضوع و میزان کیفیت کار طراح گرافیک آن وابسته است.

طراح گرافیک با مشاوره متخصصان، هنرمندان و هنروران در حیطه های مختلف هنری و صنعتی، به خلق یک اثر می‌پردازد که در نهایت شکل جدیدی از جلوه‌ های دیداری و شنیداری را به نمایش بگذارد. در طراحی گرافیک از هنرهای دیگری نیز برای خلق یک اثر فاخر کمک می‌گیرند. استفاده از طراحی گرافیک برای تبلیغات تجاری و همچنین تبلیغات فرهنگی در چند وقت اخیر آنقدر چشمگیر و اثر گذار بوده که از گرافیک به عنوان اولین جلوه‌گاه عناصر دیداری برای تبلیغات یاد می ‌شود. می‌ توان گفت که طراحی گرافیک یکی از موثرترین علم ها و حرفه ها در زمینه تبلیغات و برندینگ بوده است.

·         همچنین برای معرفی کالاها و خدمات و زمینه ‌سازی برای توسعه بازار و فروش محصولات و همچنین تبادلات فرهنگی و سیاسی و اجتماعی از طراحی گرافیک استفاده می شود.

·         طراحی گرافیک به عنوان یک ابزار قوی در اطلاع رسانی و آگاه کردن جامعه استفاده می شود و در قالب های ایستا و پویا مثل شناسه های گرافیکی و دیداری می‌ توان این اطلاع رسانی را انجام داد.

·         هنر گرافیک نوین شاخه‌ های متنوع و مختلفی دارد که علاوه بر تبلیغات فرهنگی و تجاری، در سینما و تلویزیون هم کاربرد دارد.

·         این هنر با معماری و موضوعات ارتباط محیطی، مانند علائم راهنمایی و رانندگی و کمک به زیبا سازی فضا های شهری هم ورود پیدا کرده است.

·         در طراحی تمبر و اسکناس، طراحی کاشی، کاغذهای بسته ‌بندی، کاغذ دیواری، پارچه و امثال آن از طراحی گرافیک استفاده می شود.

·         در واقع هنر گرافیک علاوه بر خط و رنگ برای انتقال مفاهیم بصری، به سراغ عناصر دیگری مانند حجم، نور و حرکت نیز رفته است.

 

سابقه طراحی گرافیک در ایران

طراحی گرافیک در ایران از زمان رضاشاه توسط فردریک بالبرگ سوئدی و موشخ سروری ارمنی پایه گذاری شد و از جمله کارهای ماندگار آن ها می توان به آرم راه آهن ایران و آرم سابق روزنامه ی اطّلاعات اشاره کرد. بعدها گرافیک مدرن ایران با تلاش های این دو نفر و سایر طراحان ایرانی به سمت پیشرفت حرکت کرد. از دوره ی قاجار که مسئله ی چاپ جدی تر شد، طراحی و گرافیک هم نقش بیشتری پیدا کرد. استفاده از نقش ها و فن های سنتی طراحی، به وسیله ی نقاشان در زمینه های جدید به کار برده شد.  سپس با گشایش دانشکده ی هنرهای زیبا و فعالیت افرادی نظیر محمد بهرامی طراحی گرافیک رونق بیشتری گرفت.

رفته رفته با پیشرفت طراحی گرافیک شاهد گسترش آن در سایر شاخه ها، همانند تصویرسازی، پوستر، طراحی آرم و نشانه، صفحه آرایی بوده ایم. این علم شاخه های مختلفی دارد که در ادامه در مورد هر یک از آن ها صحبت خواهیم کرد.

شاخه های طراحی گرافیک

طراحی گرافیک شامل شاخه های مختلفی است که هر کدام هدف خاصی را دنبال می کنند. این شاخه ها شامل موارد زیر است:

1.     تصویر سازی

جذاب ترین شاخه ی رشته گرافیک برای یک نقاش، تصویر سازی است و تصویر سازی یا ایلستراسیون، از گرایش های نقاشی در زمینه ی گرافیک می باشد. وظیفه ی کارشناس ایلستراتور این است که با توجه به تکنیک های خاص، در زمینه طراحی، به موضوعاتی که با گرافیک در ارتباط هستند بپردازد. به طور مثال طراحی کتاب کودک از نمونه کارهای یک ایلستراتور می باشد.

2.     علائم تجاری شامل آرم، نماد، نشانه

وقتی برای نمایش یک فعالیت، یا یک شی ء از حروف یا علامت ها کمک گرفته می شود به آن ها نماد می گویند و ممکن است این نماد تصویری یا انتزاعی باشد. از این علائم یا نمادها در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و یا تجاری استفاده می شود. در واقع می توان گفت که نشانه یا آرم بیانگر مفهوم یک موضوع یا موردی است که در قالب شکلی دیگر در ذهن نقش می بندد. 

توجه داشته باشید که یک نماد باید به طور کامل بیانگر چیزی که عینیت پیدا کرده، باشد و روی کاغذ پیاده سازی شود. در طراحی نشانه و نمادها، ریتم، فرم و تکنیک و همچنین قدرت اجرایی، تواما به نمایش در می آیند.

در مورد علامت تجاری هم می توان گفت که این علامت نشانه ای به شکل یک نماد یا حروف نشانه است و برای شناسایی یا ایجاد یکتایی و وحدت به محصولات و خدمات مورد استفاده قرار می گیرد.

3.     صفحه آرایی

برای تعریف یک ظاهر هدفمند و برقرای ارتباط بین تصاویر و عکس ها و متن از صفحه آرایی کمک گرفته می شود و از نمونه های آن می توان به طراحی، ترسیم، پیش طرح کتاب، آگهی تبلیغاتی، عنوان صفحه اشاره کرد. معمولا فردی که وظیفه ی صفحه آرایی را دارد، قبل از انتخاب طرح نهایی، چند نوع مختلف صفحه آرایی انجام می دهد تا از بین آن ها، بهترینشان از جهت اندازه، رنگ و موارد مختلف مرتبط با هدف تولید شود.

4.     طراحی حروف

طراحی حروف در واقع آرایش و اختصاص دادن حروف در مرحله ی آماده سازی قبل از چاپ است که به چاپ از نوع فلزی یا لترپرس مربوط می شود. برای انواع مختلف حروف چینی که با هر نوع سیستم حروفچینی انجام شده باشد هم طراحی حروف می گویند.

5.     پوستر

قدمت پوستر به اواخر قرن نوزدهم میلادی بر می گردد که بر اثر تحولات مصور سازی و پیوند نزدیکی که بین نقاشی و چاپ وجود داشت. محصول جدید تحت عنوان پوستر یا آفیش یا پلاکارد بروز پیدا کرد و مطرح شد. پوسترها هم به عنوان نوعی از طرح گرافیکی برای نمایش و تبلیغ به کار می رود و در پوستر باید تصویر و کلمات به صورت مختصر و در ارتباط با هم و با یک مفهوم مشخص باشند. اولین نمونه از آگهی های دیواری، پوستر های نمایشی بودند که به تدریج متحول شدند و اصول و قواعد پوستر سازی را پایه گذاری کردند.

6.     لیتوگرافی

قدمت لیتوگرافی نیز مربوط به اواخر سده ی نوزدهم می باشد که به هنرمندان این امکان را می داد تا تصاویر بزرگ یکدست را چاپ کنند و از رنگ ها در این چاپ استفاده کنند. به طراحان نیز این امکان را داد تا حروف نگاری خاص و مشخص خود را انجام دهند. امروزه از صفحه هاي فلزي از جنس آلومينيوم تحت عنوان زينك يا پليت استفاده می شود و از اين صفحه ها در چاپخانه هاي مجهز به سيستم چاپ افست براي انجام عمليات چاپ بر روي كاغذ استفاده مي شود.

سیلور رسانه تمامی مراحل طراحی گرافیک را به دستان استاتید چیره دست سپرده است تا بهترین های دنیای هنر و واقعیت را تلفیق نمایند به شما همراهان عزیز ارائه نمایند. رسالت ما در سیلور رسانه، طراحی و چاپ انواع الگوهای تبلیغاتی است که در مرحله چاپ با بهره مندی از دستگاه های چاپ متنوع روز دنیا در چاپ تیراژ بالا یا پایین بهترین ها را در سریع ترین زمان بدون محدودیت ارائه می نماییم. با سیلور رسانه بازار جاهنی پیش رو را در دستان خود قبضه کنید.


چگونه یک پادکست خوب بسازیم؟ چگونه یک پادکست خوب بسازیم؟
۲۹ دی ۱۳۹۸
قواعد و اصول استفاده از فونت در طراحی گرافیک قواعد و اصول استفاده از فونت در طراحی گرافیک
۰۴ فروردین ۱۳۹۹
مزایای استفاده از رول آپ استند نمایشگاهی مزایای استفاده از رول آپ استند نمایشگاهی
۰۹ فروردین ۱۳۹۹
همه چیز در مورد چاپ افست سیلور رسانه و کاربرد های آن همه چیز در مورد چاپ افست سیلور رسانه و کاربرد های آن
۰۶ فروردین ۱۳۹۹
هر آنچه در مورد کاتالوگ و فلایر باید بدانیم هر آنچه در مورد کاتالوگ و فلایر باید بدانیم
۲۲ اسفند ۱۳۹۸