menu   منو خانه گالری تصاویر قوانین سوالات متداول درباره ما تماس با ما مقالات ورود عضویت سبد خرید
هر آنچه در مورد کاتالوگ و فلایر باید بدانیم
هر آنچه در مورد کاتالوگ و فلایر باید بدانیم
کاتالوگ و فلایر از جمله ابزار های مهم در تبلیغات است که می توان به وسیله آن ها محصولات، خدمات و نوع فعالیت شرکت را معرفی کرد و بسیار پرکاربرد در حوضه بازاریابی نیز محسوب می شود. شرکت های بزرگ و معتبر بسیاری در سراسر جهان از کاتالوگ و فلایر های مختلفی برای هر محصول و خدمات خود استفاده می کنند. در این مقاله استند رسانه قصد دارد به این دو ابزار قدرتمند بازاریابی و تبلیغات بپردازد. کاربرد کاتالوگ مانند دیگر ابزار های تبلیغاتی کاملاً مشخص و روشن است ولی برای یک تبلیغ موثر نیاز به دانستن بعضی از نکات مهم و اساسی است که به آن ها به طور مفصل خواهیم پرداخت.

کاربرد های کاتالوگ

کاتالوگ به مجموعه ای گفته می شود که به معرفی محصولات یا خدمات ارائه شده توسط یک یا چند محصول و خدمات از برندی خاص می پردازد و ابزار قدرتمندی است برای بازاریابی و تبلیغات.

مهمترین کاربردهای کاتالوگ به شرح زیر است :

  • معرفی محصولات و خدمات : همان طور که بار ها گفتیم کاتالوگ برای معرفی محصولات و خدمات کاربرد دارد. در واقع استفاده از آن برای معرفی محصولات بهترین و موثرترین روش شناخته شده است. توجه به این نکته که کاتالوگ تنها وسیله ای برای معرفی محصولات و خدمات نیست بسیار حائز اهمیت است. در زمینه تبلیغات اغلب بروشور و تراکت هم برای معرفی کاربرد دارد تا تبلیغات ولی اینکه کدام یک را مورد استفاده قرار دهیم باعث تفاوت آن ها می شود در همه این موارد جزئیات ظریفی وجود دارد که باعث تفاوت می شود.

مهمترین تفاوت کاتالوگ با دیگر ابزارها در این است که کاتالوگ تمرکز بیشتر بر تبلیغاتی محصول و خدمات بوده و همین موضوع موجب تفاوت در طراحی کاتالوگ با بروشور و تراکت شده می توان گفت که کاتالوگ‌ها از نظر محتوا خلاصه‌تر و محدود‌تر تولید می شوند و بیشتر تصاویر با کیفیتی از محصول برای معرفی مورد استفاده است. کاتالوگ یک محصول جذاب و ویژه است که سازمان ها و شرکت ها از آن بهره می برند و آن را بیشتر ابزاری برای معرفی محصولات به حساب می آورند.

در طراحی کاتالوگ به جزئیات طراحی ،ظاهر و شکل آن ها توجه داشته و درج جزئیات فنی محصول اولویت کمتری را دارا می باشد. وجود تصاویر به این معنی نیست که در کاتالوگ توضیحات متنی وجود ندارد ولی بیشتر بر پایه تصاویر جذاب و متن ها کوتاه و خلاصه طراحی می‌شود. پیشنهاد می کنیم برای محصولاتی که دارای جزئیات فنی مهمی هستند بروشور و تراکت را انتخاب کنید در واقع بروشور بهترین وسیله برای ارائه توضیحات متنی می باشد.

  • بازاریابی : یکی دیگر از کاربرهای کاتالوگ‌ ها می‌توان به بازاریابی فوق العاده و تاثیرگذار آن اشاره کرد که در واقع بازاریابی یکی از روش های جذاب‌ کاربرد کاتالوگ است. کاربرد کاتالوگ به عنوان یک وسیله برای بازاریابی هم دارای تفاوت‌ های مهمی است. به طور مثال از کاتالوگ می توان برای تبلیغ هر محصول و خدماتی استفاده کرد ولی در طراحی آن باید توجه داشت که مراحل تولید هر کاتالوگ باید بسیار مورد توجه قرار گیرد. این مراحل مختلف که کاربرد کاتالوگ را در بازاریابی تعیین می‌کند.

عمدتا اولین روش تبلیغات حضوری یک محصول برای مشتریان در نظر گرفته می شود مثلاً برای بازاریابی یک خودرو به خریداران که احتمال قوی برای خرید را دارند کاتالوگ محصولات به آن ها ارائه می‌شود. با طراحی جذاب و شیک به معرفی کلی خودرو می توان اشاره کرد و از شکل ظاهری و ویژگی‌های اساسی آن را بیان کرد. با این کار مشتری علاوه بر شناختی کلی از آن محصول که در این جا خودرو می باشد به دست می آورد. در طراحی کاتالوگ به بررسی بیشتر از یک نوع محصول نباید پرداخته شود و با استفاده از بروشور به معرفی دقیق و کلی از ویژگی‌های فنی خودرو بپردازید این کار کمک شایانی می‌کند که مشتریانی که قصد خرید ندارند به خرید ترغین شوند. توجه داشته باشید که اگر کاتالوگ ‌ها از طراحی مناسب برخوردار باشند و به طور صحیح با سایر ابزارهای تبلیغاتی تلفیق شوند شما قادر خواهید محصول خود را به شیوه کاربرد ی و مفید ارائه دهید.

فلایر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد هنگامی که از یک نمایشگاه دیدن می کنید کاتالوگ هایی که دارای یک برگ هستند به شما داده می شود که خدمات و محصولات یک شرکت را معرفی می کند به این کاتالوگ های یک برگی فلایر می گویند. هنگامی که شما به یک پروداکت کاتالوگ احتیاج دارید، فلایر بهترین انتخاب برای شماست. گاهی برخی از محصولات و خدمات از لیست یک شرکت یا سازمان حذف یا اضافه می شود و امکان حذف و اضافه در یک کاتالوگ که صفحه بندی شده غیره ممکن است. و از آن جا که ممکن است برای طراحی مجدد هزینه اضافی به وجود بیاید بهتر است از روشی دیگر برای معرفی محصول استفاده کرد که این روش همان فلایر می باشد. به سادگی می توانید برگه مربوط به هر محصول یا تبلیغ را حذف و اضافه کنید و داخل یک فولدر تبلیغاتی حرفه ای قرار دهید.

موارد مهمی که باید در طراحی فلایر در نظر بگیرید به شرح زیر است :

  •  سعی کنید سایز فلایر از A4 کوچکتر نباشد.
  • در موقع طراحی فلایر دقت داشته باشید در یک سمت آن تصاویر مربوطه را قرار دهید و در سمت دیگر توضیحات لازم را درج کنید.
  •  اگر می خواهید برای محصولات متنوعی فلایر طراحی کنید و از طرفی تعداد فلایر ها زیاد بودند بهتر است یک قالب شیک و یکسانی را برای همه به کار ببرید و برای تکراری نشدن فلایر ها از چند رنگ متفاوت استفاده کنید.
  • پیشنهاد می کنیم برای چاپ فلایر های تبلیغاتی شرکت و سازمان خود از کاغذی با گرماژ بالای 100 گرم و روکش سلفون استفاده کنید زیرا این نوع کاغذ دارای ماندگاری بسیار خوبی است و از نظر مخاطبان لوکس و مدرن محسوب می شود.
  • یووی های موضعی و دیگر روکش های به فلایر شما جذابیت و زیبایی خاصی می دهد.

تفاوت فلایر با تراکت

با توجه به توضیحاتی که تا این جا بیان شد احتمالا تفاوت فلایر را با تراکت را درک کرده اید ولی برای توضیح بهتر و بیشتر لازم است که توضیحاتی خلاصه این تفاوت را بیان کنیم.

تراکت چیست؟

·         تراکت تبلیغاتی عمدتا در سایزهای کوچک مانند A5 چاپ و منتشر می شوند و طراحان برای یک بار خواندن محصول، خدمات و معرفی یک شرکت آن را طراحی و چاپ می کنند.

·         در تراکت ها از چاپ چهار رنگ و روکش سلفون بسیار کم استفاده می شود و اغلب گرماژ کاغذ های آن بسیار پایین و ارزان در نظر گرفته می شود و در نظر داشته باشید که از تراکت بیشتر برای اطلاع رسانی سریع و کوتاه استفاده می کنند که در بیشتر مواقع به صورت چاپ تک رنگ روی کاغذ های رنگی تهیه می گردد

فلایر چیست؟

 فلایر با تراکت از نظر طراحی و چاپ بسیار متفاوت می باشد ولی در حال حاضر همین تفاوت سبب شده ارزش طراحی فلایر همانند تراکت محاسبه شود.

در این مقاله استند رسانه هر آنچه در مورد کاتالوگ و فلایر نیاز بود را در اختیارتان قرار داد تا این دو ابزار قدرتمند تبلیغاتی به شما و شرکت های بازرگانی و تولید کنندگان مختلف معرفی کند تا بتوانید بهترین را برای کسب و کار خود انتخاب کنید. قبل از انتخاب هر یک لازم است بهترین طراحان و مراکز چاپ را انتخاب کنید تا تصویر زیبا و طرحی که سیستمی به شما ارائه می شود با نمونه چاپی متفاوت نباشد.  در صورت نیاز به طراحی و چاپ انواع تراکت، کاتالوگ، بروشور می توانید با تیم طراحی استند رسانه تماس حاصل نمایید تا طرح دلخواهتان در کوتاه ترین زمان ممکن طراحی و چاپ گردد.


آموزش ابزار براش در فوتوشاپ با سیلور رسانه آموزش ابزار براش در فوتوشاپ با سیلور رسانه
۲۴ اسفند ۱۳۹۸
نکات مهم انتخاب رنگ در چاپ افست نکات مهم انتخاب رنگ در چاپ افست
۲۷ اسفند ۱۳۹۸
فواید استفاده از تورهای مجازی و عکاسی پانارومای سیلور رسانه فواید استفاده از تورهای مجازی و عکاسی پانارومای سیلور رسانه
۲۲ اسفند ۱۳۹۸
سفارش بج سینه و تندیس در تهران سفارش بج سینه و تندیس در تهران
۲۴ اسفند ۱۳۹۸
9 نکته مهم در طراحی پوستر تبلیغاتی موفق 9 نکته مهم در طراحی پوستر تبلیغاتی موفق
۰۴ فروردین ۱۳۹۹