menu   منو خانه گالری تصاویر قوانین سوالات متداول درباره ما تماس با ما مقالات ورود عضویت سبد خرید
7 نکته مهم در مدیریت منابع انسانی با سیلور رسانه
7 نکته مهم در مدیریت منابع انسانی با سیلور رسانه
مدیریت منابع انسانی مستلزم دانستن نکات مهمی است که می تواند به مدیریت موفق یک کسب و کار کمک شایانی نماید. سیلور رسانه بر این اعتقاد است که مهمترین بخش عملکرد یک سیستم به مسائل مرتبط با نیروی انسانی، نحوه برخورد و عملکرد های روزانه آن ها بستگی دارد. این سوال پیش خواهد آمد که سازمان با چه نوع مدیریت منابع انسانی، می تواند مجموعه را بهتر پیش ببرد تا بیشترین کارآیی را دریافت نماید؟ سیلور رسانه در این مقاله به نکات مهم مدیریت منابع انسانی اشاره خواهد کرد که بیشترین نقش را در این زمینه ایفا می کنند. با ما همراه باشید.

ارتقاء فرهنگ درون سازمانی

در هر کسب و کار نحوه ارتباط بین پرسنل و بخش های مختلف سازمان از جمله عوامل تعیین کننده روند رو به رشد یا افت فعالیت ها است. از این رو ایجاد فرهنگ درون سازمانی که چهارچوب و سبک های خاص مدیریتی دارد اهمیت ویژه ای پیدا می کند. در محیط کارخواه رسمی یا غیر رسمی باید نحوه برخورد کارکنان با یکدیگر و مشتری تعریف شده باشد. از این رو فرهنگ سازمانی تعریفی است از ماهیت سازمان که به مخاطب و مشتریان ارائه می شود. سیلور رسانه در زمینه مدیریت منابع انسانی یک کسب و کار توصیه می کند در استخدام پرسنل بسیار ریزبینانه عمل کنید و افرادی را بپذیرید که با فرهنگ سازمانی قالب قابل تطبیق است.

تخصیص جایگاه ها به افراد مناسب

استخدام پرسنل یکی از حساس ترین مراحلی است که به شکل گیری سازمان کمک می کند. از این رو برای هر جایگاه و پست سازمانی بهتر است به توانمندی ها، علایق، مهارت ها و تخصص فرد مقابل دقت شود. مدیریت منابع انسانی در این زمینه با طراحی جایگاه های پرسنل، تعریف وظایف و محول کردن امورات مربوط به هر پست، بهترین افراد را شناسایی خواهد کرد.

اگر فرد برای استخدام به سازمانی مراجعه نماید ممکن است در ابتدا آشنایی چندانی از وظایف و جایگاه خود نداشته باشد. اما استعداد و مهارت افراد در پذیرش آموزش ها نشان خواهد داد که آیا آنها مستحق دریافت جایگاه کنونی هستند یا خیر؟ با این حال پس از بررسی ملاک های مورد نظر می توان این فرصت را به نیروهای جوان داد تا مهارت های خود را ارائه نمایند.

 

ایجاد محیط کار پویا و منعطف

از نمونه های ایجاد فضای کار منعطف می توان به دورکاری اشاره کرد. وظایف برخی جایگاه ها بگونه ای است که امکان دورکاری برایشان فراهم است. اگر فردی برای استراحت، تنوع، انجام برخی امورات مهم شخصی و غیره نیاز به انجام کارها به صورت دور کاری را داشته باشد می توان این اجازه را به وی داد تا از امتیاز پست خود استفاده کند.

با این حال می توان ساعات کار انعطاف پذیر ارائه نمود تا در زمان خاص کارهای سازمان به بهترین شکل ممکن انجام شود. این امر در مدیریت منابع انسانی یک سازمان باعث ایجاد دلگرمی و تعهد در کارکنان خواهد شد که با شوق و دلبستگی بیشتر فعالیت های روزانه خود را انجام دهند.

تحقیقات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است که پرسنل در چنین محیطی شادتر بوده و احساس امنیت و راحتی بیشتری خواهند داشت. در صورتی که کارکنان ساعات کار انعطاف پذیر داشته باشند تا هم بتوانند به امورات غیر مترقبه زندگی شخصی خود بپردازند و هم کارهای محوله را در زمان مناسب انجام دهند، عملکرد این افراد در محیط کار بیش از پیش بهبود خواهد یافت.

با این روند کم کم شاهد آن خواهید بود که پرسنل با چه اشتیاق و علاقه ای هر روز خود را شروع به فعالیت می کنند و بهترین برخورد ها را با همکاران و مشتریان دارند.


اگر قوانین خشن و غیر منعطفی بر محیط کار حاکم باشد، استرس، ترس و ناراحتی های روزانه مانع از دریافت بازخوردهای مثبت از کارکنان می شود. برای آنکه مدیریت منابع انسانی موثری در مجموعه خود داشته باشید سیلور رسانه پیشنهاد می کند با ایجاد محیطی پویا و منعطف شادی و دلگرمی را به پرسنل خود هدیه دهید.

می توان برای افزایش اشتیاق هر چه بیشتر کارکنان به فعالیت های مختلف، اعم از امکانات رفاهی در محیط کار استفاده کنید. استفاده از تجهیزات روز دنیا و فناوری های پیشرفته، ارائه سرویس های ایاب ذهاب مناسب، وجود سالن های غذاخوری و غیره در رشد و توسعه روحیه کار تیمی مثبت موثر خواهند بود.

نظارت بر کارکنان جدید

هرگز پرسنل تازه استخدام شده را به حال خود رها نکنید و یا آنکه در روز های اول فعالیت توقع زیادی از وی نداشته باشید. بهتر است در روز اول شروع به کار، پیامک یا ایمیل خوش امد گویی به این افراد ارسال شود تا از اهمیت وجود خود در سازمان آگاه شوند.

می توانید جلسه معارفه ای برای کارکنان جدید برگزار نمایید تا همه تیم با آن ها آشنا شوند و ملاقات خوشایندی در ابتدا ایجاد شود. در روز های نخستین شروع به کار، یکی از کارمندان قدیمی یا خبره را برای نظارت و راهنمایی بر فعالیت های نیروی جدید بگمارید تا صفر تا صد کار را به دست گیرد.


افزایش حقوق و پاداش

در برخی پست های سازمانی، افراد استحقاق آن را دارند تا افزایش حقوق و یا پاداش داشته باشند. از این رو این مهم در دید کارکنان برجسته می شود که هر گونه خدمت صادقانه و تلاش در مجموعه بی جواب نخواهد ماند.

مدیریت منابع انسانی بارها و بارها از این روش در افزایش کیفیت کارکنان پاسخ مثبت گرفته اند. از این رو می توان در دوره های معین، عملکرد کارکنان، میزان رضایت مشتریان، همکاری با بخش های مختلف و کیفیت کار رامورد بررسی قرار داد و برای افراد شایسته پاداش یا اضافه حقوق را در نظر گرفت.

استفاده از تجارب کارمندان

مدیران سازمان ها همواره برآنند تا با ارائه بهترین راه کارها به حل مسائل و پیشبرد اهداف سازمان بپردازند. از این رو فشار عصبی و روانی زیادی را تحمل می کنند که ممکن است صدمات جبران ناپذیری به سلامتی آن ها وارد کند.

می توان با مدیریت حرفه ای کسب و کار نه تنها از تجارب ارزشمند کارکنان قدیمی استفاده نمود، بلکه با بهره مندی از طوفان فکری نتایجی را به دست آورد که هرگز پیشنهاد آن به تنهایی امکان پذیر نیست.

با این روش کارکنان به ارزشمند بودن وجود خود در سازمان پی خواهند برد و از اینکه نظراتشان محترم شمرده می شود رضایت خواهند داشت. این امر نه تنها به حل مسائل سازمان کمک خواهد کرد بلکه محیط کار را دلچسب و دوست داشتنی تر می کند.


به کارکنان خود فرصت دهید تا خود را مطرح کنند و از توانایی های بالفعل خود استفاده کنند. گاه در میان افرادی که حتی فکرش را هم نمی کنید می توان ایده ها و افکاری را یافت که در نوع خود بی نظیرند. این امر از رفتن پرسنل به سازمان های رقیب جلوگیری می کند و امتیاز آن را به شما می دهد تا در نحوه مدیریت و فرهنگ سازمانی موفق تر از دیگر رقبا عمل نمایید. با این حال مدیریت منابع انسانی در این زمینه مطرح می شود تا استفاده ای همه جانبه از پرسنل و نیروهای سازمان نمایید.

افزایش مهارت های پرسنل

سیلور رسانه بر این عقیده است که هر پرسنلی در هر جایگاه شغلی اعم از فروشندگان، کارمندان ادارات، مربیان ورزشی و آموزشی و غیره در هر برهه از فعالیت باید علاوه بر بکارگیری مهارت های شخصی و تجربه، از دانش و مهارت های ارائه شده روز دنیا در حیطه فعالیت خود بهره مند شوند.

اگر می خواهید بیشترین بازخورد را از نتایج فعالیت پرسنل، رضایت مشتریان و برتر شدن در میان رقبا داشته باشید پرسنل خود را در زمینه تخصصی شان آموزش دهید. برگزاری کارگاه های آموزشی، کلاس های تئوری وعملی و ارائه آموزش های ضمن خدمت می تواند سهم بسزایی در به روز بودن یک کسب و کار و موفق شدن در بازار داغ رقابتی داشته باشد.

شاید بتوان از جمله مهارت های مهمی که پرسنل یک مجموعه باید داشته باشند، استفاده درست از فناوری های روز دنیا است. با گسترش علم، فناوری در شاخه های مختلف کسب و کار نفوذ کرده که نیروهای انسانی یک سازمان زمانی موفق عمل می کنند که دانش و تجربه استفاده از این امکانات را داشته باشند. مدیریت منابع انسانی با هدایت زمان و انرژی افراد در فعالیت های سازمانی سعی بر آن دارد تا پرسنلی با مهارت و حرفه ای را در کسب و کار خود به خدمت گیرد.

چه زمان مدیریت منابع انسانی موفق عمل می کند؟

شاید تمام مراحلی که گفته شد را در فعالیت های خود به کار گیرید. اما این سوال پیش خواهد آمد که چه زمان مدیریت منابع انسانی موفق عمل خواهد کرد؟ برای رسیدن به پاسخ دقیق این سوال باید روند فعالیت ها را قبل و بعد از ایجاد تغییرات جدید در مجموعه در نظر گرفت. ارائه خدمات و ارکان اصلی یک فعالیت نسبت به قبل با چه نموداری مواجه است؟ با بررسی دقیق بازخوردها می توانید از نحوه عملکرد کارکنان اطلاع یافته و برامورات محوله بهتر واقف شوید. با ارزیابی عملکرد، بهتر می توانید روی نتایج متمرکز شوید و برای توسعه بهتر فعالیت ها از ابزار و روش های جدید بهره مند شد.


از دیدگاه سیلور رسانه با مدیریت منابع انسانی می توانید کارکنان را در تصمیمات مهم سازمانی مشارکت دهید تا نه تنها در ارائه ایده ها و نظرات سهیم شوند، بلکه براین موضوع واقف شوند که در پشت پرده تصمیم گیری های مدیران سازمان، چه فشارهای عصبی و فعالیت های سخت سازمانی حاکم است. از این رو بیشتر قدردان مدیریت و محیط کار دوست داشتنی خود خواهند بود.


10 راهکار مهم برای غلبه بر تنبلی و افزایش بازدهی 10 راهکار مهم برای غلبه بر تنبلی و افزایش بازدهی
۲۸ فروردین ۱۳۹۹
چگونه یک رهبر خوب در کسب و کارمان باشیم؟ چگونه یک رهبر خوب در کسب و کارمان باشیم؟
۰۶ بهمن ۱۳۹۸
11 روش برای مدیریت زمان در زندگی 11 روش برای مدیریت زمان در زندگی
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
کودک بد اخلاق خود را چطور کنترل کنیم؟ کودک بد اخلاق خود را چطور کنترل کنیم؟
۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹