menu   منو خانه گالری تصاویر قوانین سوالات متداول درباره ما تماس با ما مقالات ورود عضویت سبد خرید
چگونه یک رهبر خوب در کسب و کارمان باشیم؟
چگونه یک رهبر خوب در کسب و کارمان باشیم؟
همه به دنبال آن هستیم تا چطور رهبر خوب در کسب و کار خود باشیم؟ راه های رسیدن به اهداف سازمانی چگونه با رهبری میسر می شود؟ نقش یک رهبر خوب در کسب و کار چیست؟ و بسیاری از سوالات دیگر که افراد توانمند و پر تلاش دائم به دنبال پاسخ آن ها هستند. ما در سیلور رسانه تمامی ویژگی های یک رهبر خوب در کسب و کار را بر خواهیم شمرد تا بهتر بتوانید با این جایگاه آشنا شوید و در سازمان خود از آن بهره مند گردید. با سیلور رسانه همراه باشید.

انجام کارهای مهم در اول صبح

بهترین رهبران انجام کارهای دشوار را اول صبح انجام می دهند تا از بیشترین سطح انرژی و توان جسمی و فکری خود و اعضای تیم کاری استفاده نمایند. از این رو می توان برای دریافت بهترین عملکرد و افزایش کارایی، کارهای مهم را به اعضای تیم با توجه به توانایی ها و تخصص در اول صبح کاری محول نمود. یک رهبر خوب کسب و کار به راحتی تشخیص خواهد داد کارهای کم اهمیت و ساده را چه زمان انجام دهد تا خللی در چرخه فعالیت سازمان ایجاد نشود.

هر لحظه در فکر آموختن

اگر بهترین رهبر یک کسب و کار هم باشید هرگز نمی توانید در دوره های مختلف به اطلاعات و تجربیات قدیمی بسنده کنید. تجارب گذشته به شرطی کارآیی خواهند داشت که همراه با دانش و مهارت های روز دنیا ارائه شود. با تلفیق روش های مدرن و راهکارهای موفق قدیمی می توان بهترین فرمول های موفقیت یک سازمان را به دست آورد. از این رو هرگز یک رهبر خوب کسب و کار را نخواهید یافت، مگر آنکه دائما در پی آموختن، مطالعه و افزایش مهارت های خود باشد.

آموختن نیازی به ساعت ها نشستن و مطالعه کردن و یا شرکت در کلاس های مختلف ندارد. ممکن است به عنوان یک رهبر کسب و کار در مسیر منزل یا محل کار با افرادی آشنا شوید که سخنان ارزشمندی برای گفتن داشته باشند. همینطور ممکن است از یک اتفاق یا رویداد جامعه درسی بگیرید که برای فردای سازمان مفید واقع شود. بنابراین هر لحظه در زندگی، درس هایی نهفته است که برای دانستن آن ها باید همواره به هوش بود و به گوش.

اهمیت به سلامتی و شادابی

همه بارها و بارها شنیده ایم که عقل سالم در بدن سالم است. نه تنها یک رهبر بلکه افراد عادی، کارمندان، فروشندگان، مدیران و هر یک از اعضای جامعه به سلامتی جسمی و روحی خود اهمیت دهند بیشترین کارآیی را خواهند داشت. از این رو رهبر خوب در کسب و کار قبل از آنکه به ساعت بعدی کار خود برسد، زمان های فراغت را با ورزش، پیاده روی، انجام مدیتیشن، استفاده از میوه و سبزیجات تازه، تنفس در هوای پاک و رفتن به طبیعت، خواب کافی، مطالعه و هم صحبتی با افراد مختلف و غیره پر خواهد کرد. از این رو یک روز کاری را با انرژی و قدرت شروع کرده و قطعا بهترین دستاوردها را خواهند داشت.

تفکر و دید مثبت

سیلور رسانه از شما همراهان گرامی تقاضا دارد در نظر بگیرید مدیران و رهبران کسب و کار روزانه یه چه میزان در معرض امواج منفی و تنش های عصبی قرار می گیرند. از طرفی بیشترین فشار روانی در سازمان بر دوش این افراد است. اگر قرار بر این باشد رهبران و مدیران همگام با فراز و نشیب ها واکنش نشان دهند، هیچ ثباتی در مجموعه نخواهید یافت و رفته رفته تحلیل قوا را در سازمان شاهد خواهید بود.

 
از این رو رهبر خوب در کسب و کار می داند اگر:

 • اعتماد به نفس خود را حفظ کند.
 • با دید مثبت به سراغ فعالیت های روزانه برود.
 • هر آنچه را که در سر راه خود به عنوان مانع می بیند را با آرامش تمام رفع و رجوع کند.
بهترین راهکارها را ارائه خواهد داد. اگر آشفتگی و استرس در رهبران راه یابد هرگز نمی توانند بهترین کارایی را از ایشان انتظار داشته باشید. از این رو مثبت اندیشی نشانه بارز رهبر خود در کسب و کار است. در این حالت پرسنل نیز از آرامش و تفکر مثبت رهبر سازمان، قوت قلب گرفته و مطمئن می شوند هیچ خطری آینده کاریشان را تهدید نخواهد کرد که خود فعالیت پربازده کل مجموعه را به دنبال خواهد داشت.

برنامه ریزی روزانه

رهبران برای هر روز خود برنامه ریزی می کنند و این برنامه، لیستی است از اولویت بندی کارهای مهم به جزئی. با این روند می داند در طول روز با چه بخش هایی سرو کار دارد، چه فعالیتی هایی باید پیگیری و انجام شود و نتایج را از چه طریقی مدیریت نمایند. با این روش نه تنها کارهای روزانه به خوبی انجام می شود بلکه، به روند آن سرعت بخشیده خواهد شد. سرعت و کیفیت مهم ترین فاکتور هایی است که فعالیت های یک سازمان را اثر بخش می کند.

شناسایی مشکلات

رهبران همواره برای هر نقص و کمبودی به دنبال یافتن مشکلات هستند تا بتوانند از ریشه مسائل را حل نمایند از این رو شناسایی علت و چرایی مشکل بسیار با اهمیت تر از حل آن است. یافتن ریشه ها به رهبران کمک می کند تا بدانند هر ایرادی از کجا نشات می گیرد که سبب می شود تا در آینده چنین اتفاقی روی ندهد. در بسیاری از مواقع این راهکار به کاهش هزینه های اضافه، جلوگیری از اتلاف وقت و افزایش اثر بخشی کمک شایانی می کنند.


بررسی وضعیت سلامت روحی و جسمی پرسنل

پرسنل، ماشین های مکانیکی یا ربات های برنامه ریزی شده نیستند که در طی 8 ساعت فعالیت از آن ها انتظار کار با کیفیت و خدمات همه جانبه را داشت. از این رو حالات روحی و سلامت جسمی تاثیر مستقیمی بر عملکردشان دارد. بهتر است زمانی را به بررسی رفتار کارمندان پرداخت تا بیشتر بتوان میزان استرس، اضطراب، خشم، ناراحتی، ترس و دیگر حالات را بررسی نمود. برای داشتن محیط کار سالم و دوست داشتنی رهبر خوب در کسب و کار به حل مشکلات پرسنل خود می پردازد تا به آن ها نشان دهد که سلامتی ایشان برای سازمان مهم است تا به افزایش روحیه تیم های کاری و انرژی مثبتی برای افزایش قوای مجموعه تبدیل شود.

حضور موثر در جلسات هفتگی یا ماهانه

جلساتی که به صورت هفتگی یا ماهانه تشکیل می شود، جمع بندی از فعالیت سازمان در طی مدت مشخص است. در این جلسات می توان نقاط قوت و ضعف را بهتر شناسایی کرد. از این رو با شرکت رهبر سازمان در این جلسات، بهبود روند فعالیت و سرعت یافتن سیر صعودی فعالیت ها با ارائه راهکار های هدفمند امکان پذیر خواهد کرد.

سیلور رسانه بر این اعتقاد است که در این جلسات:

 1. شناسایی
 2. بررسی نقاط قوت و ضعف سازمان و پرسنل
 3. تعریف اهداف و چشم اندازها
 4. تخصیص جایگاه های مختلف سازمانی به افراد کارآمد و حرفه ای
 5. ریشه یابی رکود های احتمالی مالی و برنامه ریزی برای رشد و غیره
 6. اتفاق می افتد. حضور رهبران از آن جهت در این جلسات اهمیت می یابد که از تمام خلقیات پرسنل، نحوه اجرای برنامه ها و وضعیت سازمان به خوبی آگاهند.

ارتباط با مجموعه با تماس های تلفنی

شاید برخی مدیران و رهبران طبق عادت دستورات، برنامه ها و وظایف را از طریق نامه های کتبی و اداری صادر می کنند. این نامه توسط بخش مورد نظر دریافت و اجرا می شود. مشکل این روش در خشک و بی روح شدن فضای کار سهم زیادی دارد. بهتر است در برخی مواقع از تماس تلفنی برای محول کردن وظایف و ارائه توضیحات استفاده شود. با این حال رهبر خوب در کسب و کار به وضوح می داند اگر ارتباط تلفنی را با بخش های مختلف سازمان حفظ کند بهتر می تواند اهداف را برای مدیران داخلی روشن کند.


ارتباط تلفنی رهبران با پرسنل مزایایی همچون:
 1. ایجاد فضایی پویا و متفاوت
 2. انتقال احساسات و شیوه های گفتاری (تاکیدی، خبری، پرسشی و غیره)
 3. ارتباط زنده با افراد و اطمینان از دریافت پیام ها
را در پی خواهد داشت. سیلور رسانه توصیه می کند از ارتباط تلفنی در سازمان غافل نمانید چرا که روحیه کار تیمی را افزایش می دهد.

صرف زمان برای مشتریان

بهتر است زمانی را برای حضور در جمع میان مشتریان و ارباب رجوع ها گذراند. رهبر خوب در کسب و کار می داند نباید خود را از دید ها مخفی کند و یا کمتر کسی ایشان را بشناسد. از این رو همواره سعی می کند در میان پرسنل و مشتریان ظاهر شود و با آن ها ارتباط کلامی و رو در رو داشته باشد. این مهم کمک می کند تا از مسائل، انتقادات و پیشنهادات مختلف بهره مند شود. با در نظر گرفتن نظرات است که رهبران می دانند چه چیزی در سازمان اهمیت دارد که باید مورد توجه و تقویت قرار گیرد. با حضور در میان مشتریان و شنیدن سخنان ایشان، می توان مدیریت ارتباط با مشتری موفقی را داشت که اصل مهم در مدیریت و رهبری کسب و کار ها است. 

ایجاد تفریحات ذهنی و کاری

نمی توان همیشه به کارهای سازمانی از دیدگاه وظایف خشک سازمانی نگاه کرد. گاه فرصت صحبت با دیگران را باید مغتنم شمرد و از هر گفتگویی درسی گرفت و از این مصاحبت ها لذت برد. اگر گفته ها سودمند و هدفمند باشد می توان آن را تبدیل به گپ و گفتی دوستانه و صمیمانه کرد. رهبر خوب در کسب و کار بر این موضوع واقف است که ارتباط با پرسنل و دیگر افراد به پویایی فعالیت های محیط کار خواهد افزود.

همچنین از نظر سیلور رسانه می توان با برگزاری اردو و تفریحات جمعی در سطح شهر یا حومه در طی دوره های مشخص مزایایی به کارکنان ارائه نمود که خاص بودن سازمان را نسبت به دیگر کسب و کارها در نظر پرسنل برجسته کند. از این رو می توان کسب و کار را با تفریحات و محیط دوستانه دلپذیر و خوشایند نمود.


10 راهکار مهم برای غلبه بر تنبلی و افزایش بازدهی 10 راهکار مهم برای غلبه بر تنبلی و افزایش بازدهی
۲۸ فروردین ۱۳۹۹
7 نکته مهم در مدیریت منابع انسانی با سیلور رسانه 7 نکته مهم در مدیریت منابع انسانی با سیلور رسانه
۲۰ بهمن ۱۳۹۸